Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rogów pachnący kwiatami

Włodzimierz Kupisz
Piotr Banaszczak, kierownik rogowskiego arboretum, prezentuje kwitnące krzewy.
Piotr Banaszczak, kierownik rogowskiego arboretum, prezentuje kwitnące krzewy.
55 tysięcy osób rocznie zwiedza arboretum w Rogowie koło Brzezin. Zgromadzono tu 2500 gatunków i odmian roślin. Specjalnością tej placówki, należącej do SGGW w Warszawie, są drzewa i krzewy iglaste, klony, gatunki drzewiaste pochodzące z Chin i Korei oraz rośliny należące do rodzin wrzosowatych. To jedna z najbogatszych kolekcji w Europie Środkowej. Trudno się temu dziwić. Botanicy z Rogowa utrzymują stały kontakt z 400 ogrodami botanicznymi na całym świecie i wymieniają się z nimi nasionami.

Park powstał 82 lata temu na potrzeby badawcze. Współcześnie priorytetem jest zdobywanie nasion drzew z naturalnych siedlisk. Jeszcze 20 lat temu niewiele osób słyszało o tym miejscu. W latach 90. stało się jedną z największych atrakcji turystycznych regionu.

W parku warto skierować się w pierwszym rzędzie do alpinarium - sztucznych fałd terenu porośniętych górskimi roślinami, wśród których szemrzą strumienie i wodospady. Stworzono je przede wszystkim z myślą o wyeksponowaniu gatunków, znajdujących się pod ścisłą ochroną. Goście mogą więc z bliska podziwiać na przykład szarotki i sasanki. Wzdłuż strumyków i w stawach rosną liczne rośliny z wilgotnych siedlisk.

Wśród rzadkości, w arboretum znajdziemy krzew ozdobny franklinia amerykańska. To "kuzyn" herbaty, całkowicie wytępiony na wschodzie Ameryki Północnej. Z uwagi na dekoracyjny wygląd był masowo przenoszony do ogródków. Kwitnie w październiku. Wypuszcza duże kwiaty podobne do kamelii. Drugim hitem są potężne kryptomerie japońskie - drzewa osiągające 20 m wysokości. To święta, narodowa roślina Japonii. Charakteryzuje się łuskowatymi igłami. Kryptomerie przypominają mamutowce.

Warto odszukać niezwykle rzadkie w Europie klony skąpokwiatowe z Chin, przypominające klony palmowe. Charakterystyczne dla nich jest to, że bardzo wolno rosną. Warte odszukania są również ostrokrzewy Meservy, należące do najstarszych okazów rosnących w Europie.

W parku nie wolno odrywać zaszczepek. Przy kasie czynny jest bogato zaopatrzony kiermasz krzewów ogrodowych i drzew ozdobnych.

Jak dotrzeć do arboretum w Rogowie

Przez Brzeziny w kierunku Rawy Mazowieckiej. Przejeżdżamy przez Rogów i linię kolejową Koluszki - Skierniewice. Zaraz za przejazdem kolejowym skręcamy w lewo w kierunku stacji PKP, mijamy ją, jedziemy cały czas prosto i przy przejeździe kolejowym skręcamy po łuku w prawo prosto do parkingu przed arboretum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto