Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rezerwat za rezerwatem

Katarzyna Tuzin
Atrakcją wycieczki do rezerwatu przyrody może spotkanie z leśnymi zwierzętami.
Atrakcją wycieczki do rezerwatu przyrody może spotkanie z leśnymi zwierzętami.
W odległości kilkunastu kilometrów od Kutna, na terenie gminy Nowe Ostrowy, znajduje się prawdziwa oaza zieleni. Są to cztery rezerwaty, gdzie można się nasycić intensywną zielenią, nienaruszoną przez człowieka, piękną i dziką przyrodą.

Rezerwat "Ostrowy - Bażantarnia" ma powierzchnię ponad 28 ha i jego głównym walorem jest starodrzew dębowy, który liczy ok. 130 drzew. Miłośnicy przyrody znajdą tu, otoczony przez leśników szczególną troską, naturalny zespół leśny. Wśród zielonych skarbów można spotkać lipy drobnolistne, jesiony wyniosłe, dęby szypułkowe, graby pospolite, klony polne, klony pospolite, jawory, brzozy brodawkowate. W runie jest ok. 70 gatunków roślin zielnych i 20 gatunków mszaków.

Podobne bogactwa kryje rezerwat "Perna" o pow. ponad 15 ha. Najstarsze dęby stoją tu od 150 lat. Dodatkowo turyści mogą podziwiać tutaj dzikie grusze i dzikie jabłonie. W runie leśnym znajdują się bardzo rzadkie gatunki, jak podkolan biały i kruszczyk szerokolistny.

"Dąbrowa Świetlista" to największy, ponadczterdziestohektarowy, chroniony kompleks leśny w tym rejonie. Występuje tu bardzo rzadki zespół świetlisty dąbrowy. Oprócz 120-letnich dębów, rośnie tu dużo niezwykle barwnych kwiatów: pięciorniki białe, miodunki wąskolistne, jaskry wielokwiatowe, dzwonki brzoskwiniowe, dziurawce skąpolistne, miodowniki melisowate, pierwiosnki lekarskie, turzyce palczaste, przylaszczki pospolite, perłówki zwisłe.

Rezerwat "Ostrowy" to ponad 14 hektarów naturalnego, wielogatunkowego lasu. Główne jego bogactwa to: brzozy brodawkowate, graby pospolite, dęby szypułkowe i leszczyny, a także gajowce i konwalie majowe.

Obiektami przyrody opiekują się leśniczy z Nadleśnictwa Kutno i apelują do turystów o czytanie tablic informacyjnych i stosowanie się do wskazówek, które się na nich znajdują.

• Czego nie wolno robić w rezerwacie

Zbierać grzybów, ziół, zrywać kwiatów, puszczać psów bez smyczy, polować, płoszyć ptaków, wjeżdżać pojazdami silnikowymi, kopać.

• Jak dojechać do rezerwatów w Nowych Ostrowach

Drogą krajową nr 1 lub 2 dojechać do Krośniewic, stamtąd kierować się do Nowych Ostrów drogą na Dąbrowice, z Nowych Ostrów do osady leśnej - Ostrowy, w której znajdują się tablice informacyjne i mapy rezerwatów.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto