Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rezerwat Archeologiczny czeka na ostateczną nazwę [ZDJĘCIA, WIDEO]

Małgorzata Mrozek
Bez opóźnień realizowana jest budowa Rezerwatu Archeologicznego na Ostrowie Tumskim. Pod koniec października rozpocznie się montaż warstw ziemnych. Prace konserwatorskie przy ich transferach dobiegają właśnie końca.

Nieznana jest jeszcze ostateczna nazwa Rezerwatu Archeologicznego realizowanego przez poznańskie Muzeum Archeologiczne, którego budowę we wtorek zaprezentowano w ramach objazdu po inwestycjach kulturalnych.

- Intencją Rezerwatu jest zaprezentowanie zwiedzającym pozostałości konstrukcji wałów, które tutaj zostały odkryte podczas badań poprzedzających działania inwestycyjne - mówiła Marzena Szmyt, dyrektor Muzeum Archeologicznego.

Na Ostrowie Tumskim powstaje pawilon, w którym pokazywane będą oryginalne pozostałości wałów. Ostatecznie wyposażony będzie on w urządzenia klimatyzacyjne i multimedia. Prezentowane elementy konstrukcyjne wymagają bowiem odpowiednich warunków.

Zobacz także: Rezerwat na Ostrowie Tumskim coraz bliżej. Wmurowano akt erekcyjny [ZDJĘCIA, WIDEO]

- O tyle nasz projekt różni się od innych realizowanych na terenie Poznania, że nie jest projektem tylko inwestycyjnym. Składa się z trzech kierunków działań: ponownej eksploracji konstrukcji wałów z połowy X wieku, wydobycia na określonej przestrzeni fragmentów konstrukcji wałów i poddania ich konserwacji oraz budowy pawilonu, w którym pozostałości wałów będą eksponowane - wymienia Marzena Szmyt.

Dotychczas w ramach realizacji projektu opracowano wyniki prac archeologicznych, rozpoznano też teren i wytyczono granice wykopu pod przyszłą ekspozycję. Całość rozpoczęła się od prac archeologicznych i konserwatorskich, do których przystąpiono w sierpniu 2009 roku. Materiały, które znajdą się na ekspozycji, zostały pieczołowicie zbadane i udokumentowane. Tę część prac zakończono je w kwietniu 2010 roku. Jej wyniki do sierpnia 2011 roku były opracowywane i przygotowywane pod kątem materiałów edukacyjnych.

Więcej filmów w serwisie Głos.TV:
Biblioteka Raczyńskich coraz okazalsza
Remont Sali Wielkiej CK Zamek
Rozbudowa Malarni w Teatrze Polskim

Równolegle z pracami budowlanymi trwają przygotowania wyposażenia obiektu i właśnie programu edukacyjnego dla gości Rezerwatu. Pozostałości wałów, wraz z kontekstem historycznym, dzięki nowoczesnym technikom wystawienniczym mają zachęcać do odwiedzin. W pawilonie zainstalowane zostaną prezentacje multimedialne, film w technologii 3D, prezentacja holograficzna grodu, do dyspozycji gości będą także audioprzewodniki.

Roboty na budowie przebiegają zgodnie z planem i już na wiosnę przyszłego roku przewidziane są prace końcowe. - Opóźnień nie mamy, ale mieliśmy trudne momenty. Bardzo trudno było podczas kończenia prac archeologicznych w trakcie mrozów w lutym 2010. Przeszkodą był jeszcze bardzo wysoki poziom wód Cybiny. Mieliśmy wykop pełen wody, którą musieliśmy wypompować, aby kontynuować działania - opowiada Marzena Szmyt.

Wartość inwestycji przekracza kwotę 9,6 mln złotych. Dla odwiedzających obiekt powinien być otwarty w czerwcu 2012 roku.

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto