Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Łodzi rusza w 2017 roku [WIZUALIZACJE]

Darek Matyjaszczyk
Nowe Centrum Łodzi
Nowe Centrum Łodzi materiały prasowe
Rewitalizacja Łodzi rusza w 2017 roku. W budżecie Łodzi 2017 wiele pozycji zajmuje właśnie rewitalizacja

W projekcie budżetu Łodzi 2017 zapisano pozycje związane z rewitalizacją miasta. Oznacza to, że Łódź formalnie rozpoczyna realizację zadań wpisujących się w szeroki program rewitalizacji.

Rewitalizacja Łodzi to nie tylko rewitalizacja obszarowa obejmująca 8 obszarów w centrum, ale kilkadziesiąt projektów z różnych dziedzin: społecznej, przestrzennej i gospodarczej.

Rewitalizacja obszarowa Łodzi
Podstawą programu jest osiem projektów, które nazywamy rewitalizacją obszarową. Musimy jednak pamiętać, że to jedynie osiem z kilkudziesięciu projektów, jakie chcemy w najbliższym czasie zrealizować. Pozostałe są niemniej ważne. Tych osiem wyróżnia to, że w najbliższych latach skupią się w nich inwestycje z unijnym dofinansowaniem.

Konkurs na zagospodarowanie kwartału Włókienniczej [ZDJĘCIA]

W tych kwartałach wyremontujemy wszystkie należące do miasta kamienice. Powstaną w nich wygodne mieszkania, również chronione. W parterach stworzymy lokale użytkowe dla małych i średnich firm. Przebudujemy ulice: posadzimy na nich szpalery drzew i poszerzymy chodniki. Na wolnych terenach utworzymy miejsca rekreacji: skwery i place zabaw. Istniejące parki zmodernizujemy, aby służyły jak najszerszej liczbie łodzian. Wybudujemy nowe ulice i uporządkujemy przestrzeń wewnątrz kwartałów.

Rynek Kobro w Nowym Centrum Łodzi [WIZUALIZACJE]

Rewitalizacja Księżego Młyna
Dziewiątym obszarem jest Księży Młyn. Rozpoczęte kilka lat temu inwestycje dzięki unijnemu dofinansowaniu nabiorą tempa i rozmachu. Na osiedlu domów robotniczych uda się wyremontować wszystkie budynki, bowiem do projektu zgłosiły się wszystkie wspólnoty mieszkaniowe.

Inwestycje kulturalne
W ramach programu rewitalizacji zainwestujemy także w kilkunastu instytucjach kultury. Chcemy, aby stały się bardziej dostępne dla szerokiego grona użytkowników, szczególnie seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Planujemy modernizacje domów kultury, muzeów, bibliotek, teatrów i ośrodków sztuki. Na liście tych inwestycji do niedawna znajdowało się 15 projektów (Centrum Komiksu, Centrum Nauki i Techniki, NCKF, Mediateka, Muzeum Kinematografii, Teatr Powszechny, Dom Kultury Widzew "Widok" i "502", Poleski Ośrodek Sztuki, POS Krzemieniecka, Radegast, Radogoszcz, Biblioteki nr 14 i 25, Muzeum Miasta Łodzi). Właśnie dołączył do nich 16. Centralne Muzeum Włókiennictwa przygotowuje projekt rozbudowy. W

Projekty społeczne
Rewitalizacja to nie tylko inwestycje w tworzenie wysokiej jakości przestrzeni do życia, ale także wsparcie w znajdowaniu pracy, rozpoczynaniu działalności oraz zdobywaniu nowych umiejętności, kwalifikacji i dodatkowego wykształcenia. W ramach Europejskiego Funduszu Społecznego zrealizujemy projekty za blisko 340 milionów złotych. Co istotnie, większość pieniędzy będzie pochodziła z unijnego dofinansowania, a wkład Łodzi nie przekroczy 10 procent tej kwoty.

Zielone ulice i komunikacja miejska
Na całym obszarze rewitalizacji zostanie wyremontowanych wiele ulic. Zgodnie z życzeniem mieszkańców staną się one zielone i przyjazne pieszym. Dzięki uspokojeniu ruchu będzie mniej hałasu. Największe zmiany czekają Stare Polesie, na którym pierwsze drogi zmieniają się już w ulice-ogrody. Najważniejszą inwestycją z zakresu komunikacji publicznej jest Tramwajem dla Łodzi. Ten projekt już realizujemy. Obejmuje on remonty torowisk i zakup nowego taboru.

Stare Polesie: zazielenią się trzy ulice ogrody

Dbanie o środowisko
Ważnym aspektem jest także zużycie energii i koszty utrzymania mieszkań. Aby te koszty zmniejszyć oraz nieefektywne źródła zastąpić zdrowszymi dla mieszkańców i środowiska przygotowaliśmy trzy projekty.
Pierwszy obejmuje uzbrojenie w sieć ciepłowniczą tych miejsc w centrum Łodzi, gdzie jej ciągle brakuje. To pozwoli wyeliminować z użycia piece węglowe i obniżyć koszty ogrzewania.
Kolejny projekt obejmuje termomodernizację łódzkich szkół. Planujemy inwestycję w 79 budynkach.
Trzeci projekt będzie realizowany w trybie konkursowym, a pieniądze na termomodernizację będą mogły zdobyć w nim instytucje publiczne.

Nowe Centrum Łodzi
Efekty kilku lat naszej pracy zamierzamy pokazać podczas międzynarodowej wystawy Expo, którą chcemy zorganizować w 2022 roku. Jej główną areną będzie Nowe Centrum Łodzi. Poza pawilonami wystawowymi, w ciągu najbliższych lat powstaną tu nowe biura, mieszkania i hotele. Zabytkowa elektrownia EC1 będzie tętniła życiem dzięki ważnym instytucjom: Centrum Nauki i Techniki, Narodowemu Centrum Kultury Filmowej, Centrum Komiksu i planetarium. Z Nowego Centrum będzie można wyruszyć na spacer po odnowionych już kwartałach historycznego centrum, a my będziemy przygotowywali inwestycje na kolejne lata.

W czwartek, 17 listopada, UMŁ poinformował o złożeniu wniosków o dofinansowanie.

Dworzec Łódź Fabryczna: drogi i podziemny parking [ZDJĘCIA]

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto