Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont kamienicy przy Kościuszki 19 w Łodzi. Pasaż połączy al. Kościuszki z Wólczańską w Łodzi [ZDJĘCIA]

Wiesław Pierzchała
W centrum Łodzi pojawi się nowy pasaż, który połączy al. Kościuszki i ul. Wólczańską. Wyróżnikiem tego miejsca będzie lapidarium, czyli kolekcja cennych detali architektonicznych pochodzących ze starych, często rozebranych willi, fabryk i kamienic.

Chodzi o posesję między al. Kościuszki 19, gdzie stoi stylowa kamienica z początku XX wieku, a ul. Wólczańską 36, gdzie mamy zabytkową willę Józefa Bayera z końca XIX stulecia. Obszar ten zmieni się nie do poznania. W zaniedbanej kamienicy był I komisariat policji, jednak warunki były tam tak fatalne, że stróże prawa musieli się wyprowadzić.

Jeszcze gorsza sytuacja była w willi Bayera, gdzie nawet dach się zawalił, tak że rezydencji groziła zagłada. Na szczęście to już przeszłość, bowiem ruszył remont obu cennych obiektów. Między nimi znajdują się niskie budynki garażowe i magazynowe. Nie mają większej wartości historycznej, dlatego zostaną wyburzone. W ich miejsce zostanie postawiony tylko jeden parterowy budynek. Dzięki temu uzyskamy dużo przestrzeni na deptak, którego dopełnieniem będą siedziska oraz - ustawione w ramach ekspozycji - pofabryczne okna i kolumny. Teren ten stanie się ogólnodostępny.

- Będzie to miejsce spotkań i dyskusji na tematy konserwatorskie i planistyczne, czyli o tym jak Łódź wyglądała i jak będzie wyglądać. Będzie tam można usiąść i poczytać książki - zapewniła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska na wczorajszej konferencji prasowej.

Plan jest taki, że w kamienicy będzie Miejska Pracownia Urbanistyczna, zaś zabytkowa rezydencja - w której zostaną odnowione i odtworzone sztukaterie i polichromie na ścianach i sufitach - zamieni się w siedzibę miejskiego konserwatora zabytków.

Do tego dojdą detale architektoniczne, które w ramach lapidarium pojawią się na parterze kamienicy, na dziedzińcu i w nowym magazynie. Chodzi m.in. o sztukaterie, zabytkowe drzwi z ościeżami, kafle i drzwiczki żeliwne od stylowych pieców kaflowych, które zostały rozebrane, ale jeden z nich zostanie odtworzony, a także o ozdobne balustrady balkonowe z kutego żelaza oraz pofabryczne słupy i płyty żeliwne.

Obecnie przedmioty te (jest ich kilkaset) są składowane w zamknietym na siedem spustów magazynie na Widzewie, przez co nie można ich oglądać. Na szczęście to się wkrótce zmieni i magazyn widzewski zostanie opróżniony. Najciekawsze i najpiękniejsze obiekty trafią na dziedziniec i na parter kamienicy, a pozostałe znajdą się w nowym magazynie na dziedzińcu. Ponadto, w kamienicy powstanie sala konferencyjna, w której będą organizowane spotkania i dyskusje poświęcone ważnym dla miasta sprawom, nie tylko z dziedziny urbanistyki i architektury. Obok w sali wystawienniczej pojawi się interaktywna makieta Łodzi, na której będzie można zobaczyć, jak zmieniało się miasto w ciągu wieków.

Kamienica została wybudowana w miejscu składu desek przez małżeństwo Zofii i Henryka Hirszbergów w 1912 roku.

- Była to jedna z pierwszych w mieście nowoczesna konstrukcja żelbetowa - mówi miejski konserwator zabytków Kamila Kwiecińska-Trzewikowska.

Patrząc na fasadę kamienicy od strony al. Kościuszki możemy dostrzec zapowiedź modernizmu, o czym świadczą duże okna oraz uproszczone, funkcjonalne formy.

- Prace na tej posesji pochłoną 12,6 mln zł i potrwają do końca 2018 roku - wyjaśnia Paweł Bliźniuk, wiceszef Rady Miejskiej w Łodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Remont kamienicy przy Kościuszki 19 w Łodzi. Pasaż połączy al. Kościuszki z Wólczańską w Łodzi [ZDJĘCIA] - Łódź Nasze Miasto

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto