Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont kamienicy przy al. Kościuszki 21 w Łodzi [ZDJĘCIA]

Wiesław Pierzchała
Zabytek od lat stoi pusty
Zabytek od lat stoi pusty Krzysztof Szymczak
W zniszczonej obecnie łódzkiej kamienicy przy al. Kościuszki 21, dawnej siedzibie wydziału chemii i geogeafii UŁ, powstanie hotel. Po nieudanych planach hiszpańskiej firmy Urbanica nadszedł czas na inwestycje nowego właściciela kamienicy - firmy Central Found of Immovables.

Jest więc nadzieja, że neorokokowa kamienica, jedna z najpiękniejszych w Łodzi, która od wielu lat stoi pusta i niszczeje, odzyska blask. Już wcześniej Hiszpanie z firmy Urbanica chcieli uruchomić tam elegancki, 4-gwiazdkowy hotel, jednak kryzys na światowych rynkach finansowych sprawił, że plany te spaliły na panewce. Miejmy więc nadzieję, że uda się to nowemu właścicielowi posesji.

A jest nim znana w Łodzi firma deweloperska Central Found of Immovables. Na razie nie udziela ona bliższych informacji. Dlatego nie wiadomo, kiedy zakończy się remont kamienicy, jak będzie się nazywał nowy hotel i ile będzie miał gwiazdek. Poinformowano nas jedynie, że będzie w nim 140 pokoi.

Kamienicę zbudowano w latach 1896-1897 dla właściciela tkalni wełnianej

Tę wspaniałą kamienicę zbudowano w latach 1896-1897 dla Nissena Rosenbluma, właściciela tkalni wyrobów wełnianych. Projektantem był znakomity architekt Dawid Lande. Powstała luksusowa, trzypiętrowa kamienica z poddaszem i oficynami. Do dziś podziw budzą bogate dekoracje na fasadzie. Jej wyróżnikiem jest okazały ryzalit podtrzymywany przez siłaczy-atlasów i zwieńczony balkonem z balustradą. Ponadto wzrok przyciągają muszle, maski, kartusze, gzymsy, ornamenty roślinne, główki dzieci i inne ozdoby, które wymagają gruntownej renowacji. W środku zaś była m.in. efektowna klatka schodowa wyłożona płatami białego marmuru i ozdobiona żeliwną balustradą z drewnianymi poręczami. W czasach PRL użytkownikiem kamienicy był m.in. Uniwersytet Łódzki. Dlatego wielu łodzian pamięta ten obiekt jako siedzibę Wydziału Geografii i Wydziału Historii Sztuki UŁ. Na parterze zaś było laboratorium chemii organicznej UŁ.

Przełom nastąpił w 2006 r., gdy kamienicę kupiła Urbanica, aby ją wyremontować. Inwestor zapowiedział, że uzupełni dekorację o brakujące, efektowne elementy na szczycie budynku, które skuto w czasach PRL. Chodzi o wspaniałą attykę i grupę rzeźb podobną do tej, jaką widzimy na pałacu Juliusza Heinzla przy ul. Piotrkowskiej 104, czyli na Urzędzie Miasta. Inwestor dostał pozwolenie na budowę, której jednak nie zrealizował.

Zobacz też: "Biały kościół" w Łodzi w rejestrze zabytków

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto