Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Religia w przedszkolach. W Łodzi oddziela się niewierzące dzieci od grupy

Maciej Kałach
Religia w łódzkich przedszkolach
Religia w łódzkich przedszkolach Marzena Bugala-Azarko
W łódzkich przedszkolach maluchy niewierzących rodziców opuszczają swoje grupy podczas modlitwy.

Samorządy w naszym województwie rozpoczęły już, albo rozpoczną w kwietniu (jak w Łodzi), nabór do przedszkoli. Rodzice części zakwalifikowanych kandydatów, którzy nie czują związków z wiarą, mogą być zaskoczeni: w regionie przyjęło się, że religia - chociaż to zajęcia dodatkowe - prowadzona jest w ramach pięciu godzin przeznaczonych na realizację podstawy programowej. Dzieci niewierzących oddzielane są na czas katechezy od swojej grupy.

Świecka Szkoła: podpisy przeciwko religii w szkole finansowanej z budżetu państwa

Zgodnie z uchwałą łódzkich radnych, czas na realizację darmowej podstawy programowej w miejskich placówkach to godziny 8-13. Gdyby religia była wykładana wcześniej, albo później, i tak byłaby bezpłatna - bo tak wynika z przepisów prawa. Jednak np. Przedszkole Miejskie nr 40 w Łodzi wyznacza katechezy na późne ranki lub przedpołudnia (najwcześniej w godz. 9-9.30, najpóźniej w godz. 11.30-12).

Osoba, która przez telefon poda się za ojca kandydata do PM na 40 w Łodzi, usłyszy od jego dyrekcji, że „jeżeli mamy dzieci w grupie, które nie uczestniczą w religii, to one wychodzą z nauczycielką normalną do innej sali”.

W przedszkolach na religię chodzi prawie każdy...

W pabianickim PM nr 13 tylko jedno z 300 dzieci nie chodzi na religię. Jak tłumaczyła w rozmowie z „Dziennikiem Łódzkim” Elżbieta Kmieć, dyrektor tej placówki, w czasie katechezy 6-letni chłopiec idzie na „normalne” zajęcia do rówieśniczej grupy.

Etyka czy religia? W szkołach w Łodzi rodzice i uczniowie dokonują wyboru

- Wszystko zostało uzgodnione z rodzicami chłopca i nie mam od nich żadnych uwag. Dziecko nie czuje się w żaden sposób wyobcowane. Myślę, że gorzej dla niego by było, gdyby religia odbywała się z jego powodu popołudniem. Organizowanie ich po godzinach miałoby sens, gdyby sprawa dotyczyła większej ilości dzieci, ale u nas nie ma takiej potrzeby - mówi Elżbieta Kmieć.

Jeżeli mamy dzieci w grupie, które nie uczestniczą w religii, to one wychodzą

Jak ustaliliśmy przedszkola nie łamią prawa.

- „Nauka religii może odbywać się zarówno w ustalonym przez organ prowadzący czasie bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki, jak i poza nim, co nie zmienia faktu jej bezpłatności” - brzmiała odpowiedź ministerstwa edukacji narodowej na pytanie o religię w przedszkolach, zadane pod koniec 2016 r. przez jednego z posłów.

- „Nauki religii powinna wynikać z potrzeb rodziców (środowiska), których dzieci uczęszczają do danego przedszkola” - precyzował wtedy resort.

Urzędnicy łódzkiego magistratu dodają, że ewentualne przypadki braku zapewnienia opieki dziecku, które nie bierze udziału w zajęciach z religii, powinny być zgłaszane do kuratorium oświaty.

Ale w szkołach etyka coraz popularniejsza

Jeśli przedszkolaki niezapisane na katechezę są wyjątkami, to z przejściem do szkoły sytuacja stopniowo się zmienia. Według danych z zeszłego roku szkolnego, w Łodzi w lekcjach etyki uczestniczyło 7,5 tysięcy uczniów (w porównaniu z 2,2, tys. zapisanych we wrześniu 2014 r.) Na katechezę uczęszczało 53 tys. łódzkich uczniów.

Obie podliczone grupy częściowo się pokrywały, ponieważ 3,5 tys. uczniów zapisało się na oba nieobowiązkowe przedmioty. Natomiast 8,5 tys. nie chodziło, ani na katechezę, ani na etykę.

Etyka najpopularniejsza jest w łódzkich liceach ogólnokształcących - wybrało ją 1,7 tys. uczniów, religię 5,7 tys (to ponownie dane za ubiegły rok szkolny). Jednak w podstawówkach na jednego ucznia na etyce przypada dziesięciu uczących się religii.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto