Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Reforma Gowina. Trwa "pokojowa okupacja" Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ [ZDJĘCIA]

mach
W piątek otrzymaliśmy stanowisko rektoratu, czyli centralnych władz UŁ, w sprawie trwającego na Eksocu protestu. 
- Na Uniwersytecie Łódzkim naturalnymi są wielość opinii i ścieranie się różnych poglądów. Zarówno studenci jak i pracownicy mają prawo do oceniania działań publicznych zwłaszcza, gdy ich skutki mogą ich bezpośrednio dotyczyć. Władze UŁ wyraziły już swoje wątpliwości co do niektórych zapisów projektu Ustawy 2.0 w październikowej uchwale Senatu. Wierzymy, że wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego mamy wspólny cel, którym jest rozwój polskiej nauki, jednocześnie jednak, jako uczelnia z długą tradycją walki o autonomię, zawsze będziemy zwracać szczególną uwagę na kwestie zmian przepisów w tym obszarze. Jesteśmy na bieżąco z procesem legislacyjnym w Parlamencie i, jeśli naszym zdaniem zajdzie taka potrzeba, będziemy zabierać w tej sprawie głos - poinformował Paweł Śpiechowicz, rzecznik UŁ.
W piątek otrzymaliśmy stanowisko rektoratu, czyli centralnych władz UŁ, w sprawie trwającego na Eksocu protestu. - Na Uniwersytecie Łódzkim naturalnymi są wielość opinii i ścieranie się różnych poglądów. Zarówno studenci jak i pracownicy mają prawo do oceniania działań publicznych zwłaszcza, gdy ich skutki mogą ich bezpośrednio dotyczyć. Władze UŁ wyraziły już swoje wątpliwości co do niektórych zapisów projektu Ustawy 2.0 w październikowej uchwale Senatu. Wierzymy, że wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego mamy wspólny cel, którym jest rozwój polskiej nauki, jednocześnie jednak, jako uczelnia z długą tradycją walki o autonomię, zawsze będziemy zwracać szczególną uwagę na kwestie zmian przepisów w tym obszarze. Jesteśmy na bieżąco z procesem legislacyjnym w Parlamencie i, jeśli naszym zdaniem zajdzie taka potrzeba, będziemy zabierać w tej sprawie głos - poinformował Paweł Śpiechowicz, rzecznik UŁ. Maciej Kałach
Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego wciąż jest "pokojowo okupowany" przez grupę studentów i pracowników tej uczelni, sprzeciwiającą się wprowadzeniu Konstytucji dla Nauki, czyli reformy szkolnictwa wyższego, w kształcie proponowanym przez wicepremiera Jarosława Gowina.

"Pokojowa okupacja" popularnego "Eksocu" rozpoczęła się w środę wieczorem (6 czerwca). Studenci i towarzyszący im pracownicy nauki dzień spędzają przed głównym wejściem do budynku (od strony ul. POW 3/5), zaś noc - w sali Rady Wydziału. Grupa ma zmieniający się skład, zazwyczaj jest to ok. 10 osób. W piątek ok. południa protestujący wysłuchali wykładu prof. Jarosława Płuciennika z Wydziału Filologicznego UŁ na temat roli uniwersytetów.

Wśród zebranych był także m.in. prof. Tomasz Majewski, wychowanek UŁ, a obecnie związany z Uniwersytetem Jagiellońskim prezes Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego (zarzuca on twórcom reformy m.in., że wykreśla ona kulturoznawstwo z listy dziedzin naukowych).

Co budzi obawy przeciwników reformy? To m.in. kwestia powołania nowego organu, czyli rady uczelni. Rada ta ma być w większości złożona z osób spoza danej szkoły wyższej (choć wybierana przez jej senat). Do uprawnień rady będzie należało m.in. wszczynanie procedury odwołania rektora, co - zdaniem krytyków Gowina - ma „pogłębić proces gwałtownej komercjalizacji” uczelni.

Protestujący sprzeciwiają się także pomysłowi obniżenia roli wydziałów z dziekanami na czele (nie będą już one jednostkami organizacyjnymi uczelni, ponadto ocenianie kształcenia w danej dziedzinie nie będzie się już odbywać w ramach wydziału, lecz w ramach całej szkoły wyższej).

Informacja o proteście pt. "EkSoc popiera protest pracowników Uniwersytetu Warszawskiego" pojawiła się w środę na oficjalnej stronie internetowej wydziału, ale w piątek protestujący sprecyzowali, że nie jest to stanowisko rady wydziału - choć akcja ma jej "wsparcie organizacyjne".

Stanowisko władz UŁ, w sprawie trwającego na Eksocu protestu.

Na Uniwersytecie Łódzkim naturalnymi są wielość opinii i ścieranie się różnych poglądów. Zarówno studenci jak i pracownicy mają prawo do oceniania działań publicznych zwłaszcza, gdy ich skutki mogą ich bezpośrednio dotyczyć. Władze UŁ wyraziły już swoje wątpliwości co do niektórych zapisów projektu Ustawy 2.0 w październikowej uchwale Senatu. Wierzymy, że wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego mamy wspólny cel, którym jest rozwój polskiej nauki, jednocześnie jednak, jako uczelnia z długą tradycją walki o autonomię, zawsze będziemy zwracać szczególną uwagę na kwestie zmian przepisów w tym obszarze. Jesteśmy na bieżąco z procesem legislacyjnym w Parlamencie i, jeśli naszym zdaniem zajdzie taka potrzeba, będziemy zabierać w tej sprawie głos - poinformował Paweł Śpiechowicz, rzecznik UŁ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto