Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Recepty od lekarza nawet na rok

Agnieszka Olejniczak
Recepty nawet na rok
Recepty nawet na rok naszemiasto.pl
Nawet roczny zapas leków może teraz wypisać pacjentowi lekarz. To jeden z kolejnych pomysłów na zmniejszenie kolejek do gabinetów, bo wystarczy by pacjent z przewlekłą chorobą pojawił się w gabinecie raz w roku.

Według wcześniej obowiązujących przepisów, pacjent mógł dostać leki maksymalnie na 90 dni stosowania. Zmienione rozporządzenia ministra zdrowia obowiązujące od października, wydłuża ten czas do maksymalnie 360 dni. Ta zmiana powoduje, że chory nie będzie musiał wracać do lekarza co trzy miesiące po kolejną dawkę lekarstw. Wystarczy, że przyjdzie raz na rok. Jak podkreśla Narodowy Fundusz Zdrowia, to ułatwienie, a nie nakaz.

– Należy jednak zaznaczyć, że o ilości przepisanego leku i okresie stosowania zgodnie z obowiązującymi przepisami, decyduje zawsze lekarz prowadzący leczenie – podkreśla Anna Leder, rzecznik prasowy Łódzkiego Oddział Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Przy przepisywaniu lekarstw na dłuższe okresy obowiązują jednak pewne ograniczenie. Według NFZ, lekarz będzie mógł wypisać od ręki nawet do 12 recept na następujące po sobie okresy stosowania, które nie przekraczają łącznie 360 dni. Na jednej recepcie nie więcej niż na 120 dni stosowania. To dotyczy leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego np. rozmaite mleka dla dzieci, oraz wyrobów medycznych.

Nieco inaczej jest ze środkami antykoncepcyjnymi. Na te lekarz będzie mógł wystawić do sześciu recept, ale maksymalnie na sześć miesięcy ich stosowania.

Recepty nie musi koniecznie wystawiać specjalista, u którego pacjent stale się leczy. Po porcję medykamentów może się zwrócić także do lekarz pierwszego kontaktu. Pod pewnymi warunkami.

– Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może kontynuować leczenie farmakologiczne pacjenta zastosowane przez lekarza w poradni specjalistycznej, jeżeli stan zdrowia tego pacjenta nie wymaga konsultacji specjalistycznej – wyjaśnia rzeczniczka NFZ. – Zaświadczenie od lekarza z poradni specjalistycznej jest niezbędne tylko w przypadku, gdy pacjent objęty leczeniem i stałą opieką poradni specjalistycznej wymaga okresowego monitorowania, zmiany lub korekty leczenia lub gdy lekarz POZ nie ma możliwości samodzielnego zweryfikowania zasadności ordynowania leków specjalistycznych.

Lekarz rodzinny może wystawić recepty na leki refundowane tylko gdy jest udokumentowane rozpoznanie schorzenia przez niego lub innych specjalistów, także lekarzy u których pacjent leczy się prywatnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lask.naszemiasto.pl Nasze Miasto