Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Program „Mieszkanie Plus” w Łodzi. Urząd miasta przekazał działkę na Bałutach

Jacek Losik
W poniedziałek w Łodzi rozpoczęła się realizacja rządowego programu „Mieszkanie Plus”. Nowe lokale mają być oddane do użytku za ok. 1,5 roku.

Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, podpisała w poniedziałek umowę inwestycyjną ze spółką BGK Nieruchomości, realizującą rządowy program „Mieszkanie Plus”. Dzięki współpracy, na czterohektarowej działce u zbiegu ulic Zachodniej, Zgierskiej i Limanowskiego powstaną nowoczesne budynki mieszkalne. Sfinansowanie inwestycji leży po stronie spółki, wkład miasta to natomiast przekazanie BGK Nieruchomości wybranego przez siebie terenu (drogą aportu) oraz zbudowanie wokół niego infrastruktury.

- Na początek wybraliśmy Bałuty, które potrzebują kompleksowego uporządkowania przestrzeni publicznej - wyjaśnia prezydent Łodzi. - W pierwszym etapie realizacji inwestycji pojawi się tu pięciokondygnacyjny budynek, który będzie mieścił 56 mieszkań. Ponadto zbudujemy węzeł infrastrukturalny, pozwalający na lepsze skomunikowanie tego terenu z resztą miasta.

Mirosław Barszcz, prezes zarządu BGK Nieruchomości, zapowiedział, że budynek mieszkalny ma być przeznaczony do użytku w ciągu 1,5 roku. Lokale (jedno, dwu, trzy i czteropokojowe) będą miały metraż od 30 do 88 mkw. Ponadto mieszkańcy będą mieli do dyspozycji garaż podziemny, a także naziemne miejsca postojowe znajdujące się na parterze budynku.

Czytaj:Mieszkanie plus. Łódź ma grunty pod tanie mieszkania na wynajem

Docelowo przy ul. Zgierskiej 60/62 powstanie ok. 370 nowoczesnych mieszkań. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, w jaki sposób będą przydzielane lokale. Generalnie założenie programu jest takie, aby mieszkanie otrzymały osoby, które nie mają zdolności kredytowej na zakup nowego, ale jednocześnie zarabiają za dużo, aby dostać lokal socjalny lub komunalny.

- Szacujemy, że w takiej sytuacji znajduje się około 30 proc. Polaków - mówi Mirosław Barszcz, prezes BGK Nieruchomości. - Procedury przyznawania mieszkań ustalimy wspólnie z samorządem. Zależy nam na tym, aby były zgodne z lokalną polityką mieszkaniową. Wiadomo na razie, że potencjalni mieszkańcy będą mieli dwie opcje: wynajem lub wynajem z dojściem do własności.

Czytaj:Mieszkanie plus. Samorządy z Łódzkiego są zainteresowane rządowym programem

Druga możliwość ma mieć zasady podobne do leasingu. Lokator będzie płacił wyższy czynsz, aż do momentu spłaty wartości mieszkania. Dokładne kwoty nie są jeszcze znane. Te - jak zapowiedział Mirosław Barszcz - poznamy dopiero po ustaleniu kosztów budowy budynku.

Wiadomo jednak, że w opcji wynajmu średni czynsz (bez uwzględnienia kosztów eksploatacji i mediów) ma wynieść od 10 do 20 zł za mkw. W opcji stopniowego wykupowania lokalu czynsz ma być o 20-30 proc. wyższy, czyli 12-24 zł za mkw. O wysokość podwyżki ma decydować długość umowy podpisywanej z lokatorem.

Warto również dodać, że Łódź jest pierwszym w naszym województwie miastem, które zawarło umowę inwestycyjną na realizację programu "Mieszkanie Plus". Nie oznacza to jednak, że inne samorządy nie są nim zainteresowane.

Listy intencyjne ze spółką BGK Nieruchomości, które są wstępem do współpracy, podpisały m.in. Tomaszów Mazowiecki, Zduńska Wola, Koluszki, Łowicz i Wieluń.

Ogólnie BGK Nieruchomości dysponuje obecnie potencjałem na wybudowanie w całej Polsce około 60 tys. nowoczesnych mieszkań czynszowych. Do programu zgłosiło się ponad 70 miast. Pierwsze budowy ruszyły m.in. w Białej Podlaskiej i Jarocinie.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto