We wtorek, 20 listopada, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych napisali próbną maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym. Próbna matura 2013 odbędzie się w dniach 20-23 listopada 2012 r. i przeprowadzi ją Wydawnictwo Operon.

Jednym z zadań była analiza tekstu "Pochwała myślącego lenia" M. Beylin, opublikowanego w "Gazecie Wyborczej" w grudniu 2011.

Jeśli chodzi o wypracowanie to uczniowie mieli do wyboru dwa tematy. Jeden dotyczył kobiet upadłych gdzie na podstawie fragmentów "Lalki" B. Prusa oraz "Zbrodni i kary" F. Dostojewskiego trzeba było scharakteryzować bohaterki oraz przedstawić stosunek innych ludzi do nich. W drugim natomiast należało dokonać analizy i interpretacji utworów J. Tuwima. Uczniowie mieli za zadanie scharakteryzować podmiot liryczny wiersza "Poezja" oraz zwrócić uwagę na związek tego utworu z wierszem "Ranyjulek".

Tutaj znajdziecie arkusze i odpowiedzi:

Język polski (poziom podstawowy) - ARKUSZ
Język polski (poziom podstawowy) - OdpowiedziPróbna Matura z Operonem 2012/2013 - harmonogram:
20 listopada 2012 roku, godz. 9.00 – język polski (poziom podstawowy)
21 listopada 2012 roku, godz. 9.00 – matematyka (poziom podstawowy)
22 listopada 2012 roku, godz. 9.00 – język angielski, niemiecki, francuski i rosyjski (poziom podstawowy i rozszerzony)
23 listopada 2012 roku, godz. 9.00 – matematyka i język polski (poziom rozszerzony) oraz przedmioty dodatkowe: historii, WOS-u, biologii, chemii, geografii, fizyki i astronomii (poziom podstawowy i rozszerzony)

Wszystkim maturzystom życzymy powodzenia. Jak skończycie, pochwalcie się, jak Wam poszedł test.

Zobacz jak było w latach ubiegłych: MATURA - serwis specjalny

Komentarze (6)

Informujemy, że podczas ciszy wyborczej wyłączyliśmy możliwość komentowania na portalu. Przepraszamy za niedogodności z tym związane. Komentarze włączone zostaną w niedzielę, po godz. 22.00.

Humanistka. (gość)

CR była łatwa, myślę, że sobie poradziłam.
Mając do wyboru lirykę i epikę, wybrałam zdecydowanie lirykę. Wydawała mi się prostsza do interpretacji, poza tym temat był konkretny. :)

maturzystka 21lo (gość)

Tak to profesor Bilski mnie co prawda nie uczy ale zastępstwa z nim pokazują historię w cudownym świetle:-)a matura moim zadaniem była dość trudna

MATURZYSTKA :) (gość)

Trochę byłam zszokowana tą "Zbrodnią i karą" trochę lałam wodę :) ale będzie co ma być :")

PeeJay (gość)

Na zdjęciu nr 5 jest bodajże Profesor Bilski jeden z najlepszych nauczycieli jakich spotkałem na swojej drodze. U niego na maturze miałem 4 i 5 z historii. Pozdrawiam profesora.