18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznańscy wyznawcy islamu świętują Ramadan

Tomasz Nyczka
Imam Youssef Chadid prowadzi Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe. Do Polski przyjechał 16 lat temu
Imam Youssef Chadid prowadzi Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe. Do Polski przyjechał 16 lat temu Waldemar Wylegalski
Trwa najważniejszy w roku okres dla muzułmanów: święty miesiąc Ramadan. 30-dniowy czas postu i wyrzeczeń. Miesiąc, w którym muzułmanie, od świtu do zmierzchu, powstrzymują się od jedzenia, picia, palenia papierosów i kontaktów seksualnych.

To wyjątkowy czas także dla poznańskich wyznawców islamu. Poznańska wspólnota muzułmańska liczy około 200 osób. Szacuje się, że w Wielkopolsce jest ich od 500 do nawet 1000. To w dużej mierze obcokrajowcy, którzy przyjechali tu na studia i zostali na stałe. Lub mieszane małżeństwa.

Ośrodek islamu i Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe mieszczą się w kamienicy przy ul. Biedrzyckiego na Górczynie. Ale centrum islamu w Poznaniu to nie tylko, przeważnie piątkowe, modlitwy w sali na parterze. Regularnie odbywają się tam lekcje w nowo powstałym muzeum i nauka języka arabskiego dla dorosłych i dzieci.

Święty Ramadan to dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego. To właśnie wtedy doszło do objawienia świętej księgi muzułmanów, Koranu. Bóg miał zesłać na ziemię pierwszą jej surę (rozdział - przyp. red.). A 30-dniowy czas poświęcenia to właśnie dowód na oddanie Allahowi.

- I sposób na to, by uratować się przed piekłem. Ramadan nie zawsze trwa jednak 30 dni. Czasami jedynie 29. A to zależy już od kalkulacji astronomicznej - wyjaśnia imam Youssef Chadid, kierownik Muzułmańskiego Centrum Kulturalno- Oświatowego w Poznaniu.

Jeśli na przykład jest pochmurno i nie widać księżyca w nowiu (a to znak, że należy rozpocząć post), miesiąc Szaban trwa dzień dłużej, a Ramadan rozpoczyna się dzień później.

Post w Ramadanie nie oznacza jednak, że muzułmanie przez całe trzydzieści dni przymierają głodem i nie mogą zaspokoić pragnienia. Posiłki spożywają dwa razy dziennie. Warunek? Tuż przed wschodem słońca i tuż po jego zachodzie. - W czasie przerwy, około godz. 20.30 jemy daktyle, zupę, główne danie i pijemy mleko - opowiada Youssef Chadid.

Czytaj także: Poznań - Islam w mieście trzyma się mocno

I dodaje: - Codziennie o 23 zaczyna się też półtoragodzinna, obowiązkowa modlitwa. W Ramadanie chcemy cały czas być z Bogiem. Dlatego w ciągu dnia pościmy, a w nocy modlimy się.

Ale Ramadan u poznańskich muzułmanów to nie tylko modlitwy. Przez cały miesiąc trwają nauki Koranu i wykłady o islamie. W tym roku poznańscy muzułmanie zaprosili na Ramadan imama z uniwersytetu w Egipcie. - Nasz gość zna cały Koran na pamięć - przekonuje Youssef Chadid.

Okres Ramadanu kończy święto Eid al Fitr. To jedna z najważniejszych w roku uroczystości muzułmańskich. Najpierw modlitwa, a potem wielka uczta w gronie najbliższych i przyjaciół na koniec miesięcznego postu. Czas pojednania i przebaczenia grzechów. Wręczenia sobie drobnych prezentów, głównie słodyczy. Dzień, w którym trzeba ubrać najlepsze stroje.

- Ale nim rozpocznie się świętowanie, powinno się jeszcze wspomóc potrzebujących. To jałmużna, która będzie rozdana tym znajdującym się w najtrudniejszej sytuacji życiowej. Prorok mówił, że to bardzo ważne, by tego świątecznego dnia nikt nie był w biedzie i nikt nie był nieszczęśliwy - wyjaśnia imam Youssef Chadid.

Muzułmanie w Polsce
Szacuje się, że muzułmanów jest w Polsce ok. 20-30 tys. Największą organizacją, która ich reprezentuje, jest Muzułmański Związek Religijny w RP. To głównie Tatarzy. Na czele związku, od 2004 r., stoi mufti Tomasz Miśkiewicz. Ale w 2003 r. powstała też Liga Muzułmańska w RP. To właśnie jej członkowie chcą wznieść w stolicy meczet z 18-metrowym minaretem. W Polsce, poza centrami religijnymi, są tylko trzy takie budowle. Dwie w woj. podlaskim- w Bohonikach i Kruszynianach. W 1990 r. zbudowano też meczet w Gdańsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto