Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań. Nabór do szkół i przedszkoli po nowemu

Anna Jarmuż
Poznańscy urzędnicy poinformowali w środę, jak będzie wyglądać tegoroczna rekrutacja do szkół i przedszkoli. W tym celu spotkali się w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 3
Poznańscy urzędnicy poinformowali w środę, jak będzie wyglądać tegoroczna rekrutacja do szkół i przedszkoli. W tym celu spotkali się w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 Grzegorz Dembiński
Poznań. W tym roku nabór do szkół i przedszkoli przebiegał będzie po nowemu. Rodzice muszą przygotować się na rewolucję. Zmianie ulegną nie tylko terminy, ale i kryteria decydujące o przyjęciu dziecka do placówki. To efekt zmian w ustawie o systemie oświaty, które weszły w życie 18 stycznia 2014 r.

Rodzic, który zapisuje dziecko do przedszkola (tak jak dotychczas) może wybrać trzy placówki. Pierwszeństwo w przyjęciu otrzymają dzieci mieszkańców gminy. W przypadku większej liczby kandydatów niż miejsc przeprowadzone zostanie postępowanie rekrutacyjne. Wtedy, najpierw do przedszkola trafią dzieci niepełnosprawne i mające niepełnosprawnego rodzica lub rodzeństwo. Przywileje będą miały też maluchy pochodzące z rodzin wielodzietnych, zastępczych oraz wychowywane przez samotnych rodziców.

Pozostałe (dodatkowe) kryteria określa gmina. Poznańscy urzędnicy ustalili je, w porozumieniu z dyrektorami szkół i przedszkoli. Uznali, że ważne są zapisy, pozwalające przyznać dodatkowe punkty rodzicom, którzy: oboje pracują, mają już jedno dziecko w danej placówce, pracują w pobliżu przedszkola i zapisują swoje dziecko na pobyt całodzienny. Dla komisji rekrutacyjnej istotne będzie też, czy choć jeden z rodziców odprowadził PIT za 2013 rok w Poznaniu.

- W każdej sytuacji żądamy oświadczenia. Inaczej, dodatkowe punkty nie zostaną przyznane - tłumaczy Przemysław Foligowski, dyrektor wydziału oświaty Urzędu Miasta.

O przyjęciu dziecka do przedszkola i szkoły będzie decydować komisja rekrutacyjna. Powołuje ją dyrektor placówki, choć sam nie może w niej zasiadać. Mogą to zrobić inni pracownicy, członkowie rady rodziców lub rady osiedla.

W tym roku, zmianie ulegną też kryteria naboru do szkół podstawowych. Oczywiście, w pierwszej kolejności nadal przyjmowane będą dzieci z danego obwodu (ich rodzice muszą to jednak zgłosić). Jeżeli chodzi o kryteria dodatkowe, dla komisji ważne będzie, czy: dziecko chodziło do oddziału przedszkolnego w danej szkole, do szkoły uczęszcza jego rodzeństwo, zamieszkuje na terenie Poznania oraz to, czy choć jeden z rodziców rozliczył się z podatku za 2013 rok w Poznaniu lub pracuje w pobliżu szkoły.

- O tym ostatnim kryterium wspominało wielu dyrektorów. Dla rodziców jest to wygodne. Wielu z nich chce móc odebrać dziecko od razu po pracy - wyjaśnia wiceprezydent Dariusz Jaworski.

Jeżeli chodzi o gimnazja w przypadku szkół obwodowych rodzic musi tylko dostarczyć zgłoszenie. Jeżeli dziecko planuje uczyć się w szkole nieobwodowej, może złożyć wniosek do 3 szkół. Komisja weźmie pod uwagę jego oceny z klasy 6 i średnią z 5 przedmiotów z klasy 5. Dodatkowe punkty będą przyznawane za świadectwo z wyróżnieniem, inne osiągnięcia, zamieszkanie na terenie Poznania i rozliczenie się jednego z rodziców z podatku w Poznaniu.

W przypadku gimnazjów najwięcej kontrowersji wzbudziło wydłużenie terminów rekrutacji. Dla rodziców i nauczycieli oznacza to przełożenie letniego urlopu na sierpień.

- Rzeczywiście, może to być kłopotliwe. Wcześniej procedura rekrutacyjna kończyła się w kwietniu, teraz ma to miejsce w lipcu. Niestety, nie mamy wpływu na te terminy. Ustaliło je kuratorium oświaty - mówi Irena Anioł z wydziału oświaty Urzędu Miasta.

Urzędnicy podkreślają, że zmiany nie dotyczą dzieci, które kontynuują naukę w tych samych placówkach. Ich rodzice, muszą jednak dostarczyć deklaracje o chęci kontynuacji nauki.

- Każde zmiany przynoszą pewne komplikacje i ryzyko. Tak jest i w tym przypadku - mówi Dariusz Jaworski. - Jednak, kiedy spojrzymy w kategoriach celu, jakim jest wyrównanie szans dzieci, stwierdzamy że zmiany są potrzebne.

Najważniejsze terminy:

PRZEDSZKOLA
- do 28 lutego deklaracje o chęci kontynuowania nauki
- 3 - 21 marca - wniosek składają rodzice wysyłający dziecko do przedszkola po raz pierwszy
- 28 marca - ogłoszenie listy kandydatów zakwalifikowanych
- 24 kwietnia - ostateczna listy osób przyjętych (do tego dnia rodzic musi podpisać porozumienie z dyrekcją przedszkola)

SZKOŁY PODSTAWOWE
Początek rekrutacji: 3 marca
- oddziały sportowe: 12 marca - ogłoszenie listy zakwalifikowanych, 25 marca - wywieszenie listy osób przyjętych
- szkoły odwodowe: 25 kwietnia - wywieszenie listy przyjętych
- szkoły nieobwodowe: 4 kwietnia - lista zakwalifikowanych, 25 kwietnia - lista przyjętych

GIMNAZJA
- 3 marca - 16 maja - przyjmowanie zgłoszeń do szkół obwodowych, 10 marca - 6 czerwca - testy sprawnościowe i kwalifikacyjne (szkoły z klasami sportowymi, dwujęzycznymi, artystycznymi)
- 27 czerwca - 1 lipca - termin na dostarczenie kopii świadectwa ukończenia szkoły podstawowej, - 3 lipca - ogłoszenie listy przyjętych.

Więcej informacji dotyczących nowych zasad naboru można znaleźć na stronie Urzędu Miasta Poznania:

REKRUTACJA DO SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI- WAŻNE INFORMACJE!

Skomentuj:

Poznań. Nabór do szkół i przedszkoli po nowemu

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto