Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstał filmowy przewodnik po województwie łódzkim

Adam Tubilewicz
materiały prasowe
Mało kto wie, że w Łodzi i regionie kręcono takie produkcje, jak "07, zgłoś się", "Alternatywy 4", "Czterej pancerni i pies". Autor przewodnika przez trzy lata zbierał informacje o plenerach filmowych w ponad 70 miastach i miejscowościach z województwa.

„07 zgłoś się”, „1920. Bitwa Warszawska”, „Akademia pana Kleksa”, „Alternatywy 4”, „Czterej pancerni i pies”, „Ida” „Komisarz Alex”, „Miasto 44”, „Pan Tadeusz”, „Pan Wołodyjowski”, „Papusza”, „Trójkąt Bermudzki”, „Ziemia obiecana” to tylko niektóre z kilkuset obrazów filmowych powstałych w plenerach regionu łódzkiego.

O tych i wielu innych produkcjach opowiada „Przewodnik filmowy po województwie łódzkim”. Książka przybliża plenery filmowe ponad 70 miast i miejscowości z województwa. Są wśród nich zarówno miejsca wielokrotnie wykorzystywane w polskiej kinematografii jak Łódź, Piotrków Trybunalski, Zgierz, Pabianice, Tomaszów Mazowiecki, Sulejów czy Nieborów, jak również ciekawe miejsca położone z dala od głównych dróg – Jeżów, Bolimów, Turowa Wola. Nie brak także miejsc urodzenia i magicznych miejsc filmowców – m.in. Brzeziny, Niewiadów k. Ujazdu, Klęk, Popielawy. Przewodnik przytacza liczne anegdoty z planów zdjęciowych, prezentuje archiwalne zdjęcia dokumentujące pracę filmowców a także ciekawostki krajoznawcze.

Książka będzie dostępna od 8 września w księgarniach, punktach informacji turystycznej oraz na stronie wydawcy: Regiocentrum.pl Cena 352-stronicowego przewodnika to 32 zł.

W książce opisanych zostało przeszło 170 filmów i seriali. Autor próbował także odpowiedzieć na pytanie: co zadecydowało o kinowym sukcesie regionu w sercu Polski? Bez wątpienia przyczyniła się do tego legendarna łódzka Wytwórnia Filmów Fabularnych oraz bliskość Warszawy, jednak nie bez znaczenia są też walory turystyczne - urozmaicone krajobrazy, malownicza dolina Pilicy, ciekawa architektura, zarówno średniowieczna, jak i z późniejszych epok oraz obiekty wyjątkowe, jak zgierskie Miasto Tkaczy, łęczyckie więzienie czy bełchatowska kopalnia i elektrownia.

Autorem przewodnika jest Maciej Kronenberg, łodzianin, regionalista, autor książek o Łodzi i regionie, m.in. „500 zagadek o Łodzi i regionie łódzkim”, "Przewodnik po filmowej Łodzi" oraz "Stawkowy przewodnik filmowy". Kronenberg to także autor filmowej aranżacji wnętrz łódzkiego hotelu Stare Kino Cinema Residence oraz licencjonowany przewodnik po Łodzi i województwie łódzkim.

Jak przyznaje autor, praca nad książką zajęła mu blisko trzy lata. - Mam za sobą przeszło tysiąc godzin obejrzanych filmów a także wiele rozmów z osobami pracującymi przy produkcji lub statystującymi na planie. Szukanie kolejnych śladów a potem ich weryfikacja okazały się fascynującą przygodą. Tym bardziej, że niektóre z miejsc opisanych w książce wyglądają dziś niemal tak samo, jak przed nawet kilkudziesięciu laty, gdy pracowali w nich filmowcy – np. wnętrza pałacu w Nieborowie widoczne w „Popiołach” Andrzeja Wajda; z kolei inne bardzo się zmieniły albo nie ma już po nich śladu – np. po dekoracji zrujnowanego Berlina z Bramą Brandenburską zbudowanej na lotnisku w Aleksandrowie Łódzkim, którą wykorzystano w „Czterech pancernych i psie” - dodaje.

Wydawcą książki jest stowarzyszenie Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju REGIO, które wydało już m.in. „Przewodnik po filmowej Łodzi” i „Stawkowy przewodnik filmowy”.

Czytaj też:

Zobacz jak Łódź zmienia się w ciągu dnia! [FILM]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto