Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat malborski: powstanie związek międzygminny ds. odpadów komunalnych?

(JS)
Samorządowcy z powiatu malborskiego rozmawiają o utworzeniu związku międzygminnego, by podołać wymogom tzw. ustawy śmieciowej.

Nowe przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach mają wejść w życie 1 lipca 2013 roku. Do tego czasu samorząd ma m.in. rozstrzygnąć przetarg na wyłonienie firmy, która będzie odbierała śmieci od mieszkańców. A zatem lokatorzy domków jednorodzinnych, członkowie wspólnot mieszkaniowych, zarządcy domów wielorodzinnych, a być może także przedsiębiorcy - o ile tak zdecydują radni - nie będą już samodzielnie wybierać firmy wywożącej odpady.

Mieszkańcy będą odprowadzać opłatę stałą do urzędów. Do obowiązków gmin będzie należało dokonywanie sprawozdań z zakresu gospodarowania odpadami, tworzenie punktów selektywnej zbiórki odpadów czy bieżące informowanie mieszkańców o osiągniętych poziomach odzysku śmieci.

Dla każdej z gmin to dodatkowe zadanie, więc samorządy z powiatu malborskiego chcą współpracować. Na zaproszenie Urzędu Miasta Malborka w Starostwie Powiatowym doszło do spotkania burmistrzów i wójtów, na którym poruszano możliwość założenia związku komunalnego.

- Władze gmin naszego powiatu rzeczywiście wyraziły wolę zawiązania związku międzygminnego w celu realizacji zadań publicznych wynikających z nowelizacji ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach - mówi Barbara Kozicka, gospodarz miasta Malborka. - Zaletą takiego rozwiązania może być opracowanie jednolitego sytemu gospodarki odpadami na terenie gmin naszego powiatu, opracowania wspólnych zasad, regulaminów, kryteriów i dokumentów. Ponieważ opracowanie i wdrożenie nowego systemu wiąże się z kosztami, liczymy, że w ramach takiego związku uda się te koszty znacząco obniżyć.

Nie ma jeszcze ustaleń, czy od połowy 2013 r., w przypadku zawiązania związku komunalnego, odpady w całym powiecie malborskim odbierałaby jedna bądź więcej firm.

Rada gminy zdecyduje, czy opłata za śmieci będzie określana na podstawie liczby mieszkańców danej nieruchomości, na podstawie ilości zużytej wody w danej nieruchomości albo powierzchni lokalu mieszkalnego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto