Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poślizg przy budowie Lapidarium Detalu Architektonicznego w Łodzi [ZDJĘCIA]

Wiesław Pierzchała
Dobiega końca budowa Lapidarium Detalu Architektonicznego
Dobiega końca budowa Lapidarium Detalu Architektonicznego Krzysztof Szymczak
Dobiega końca budowa Lapidarium Detalu Architektonicznego na posesji między al. Kościuszki a ul. Wólczańską w centrum Łodzi. Na terenie tym znajdują się dwa zabytki. W kamienicy z początku XX wieku będą biura Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, a w willi Józefa Bayera z końca XIX stulecia będą biura miejskiego konserwatora zabytków.

Dawniej obiekty należały do policji, a teraz gospodarzem jest samorząd. Prace miały być zakończone na początku września br., ale nastąpił poślizg, bowiem podczas remontu rezydencji Józefa Bayera odkryto cenne polichromie, które zostaną odnowione lub – jeśli uległy zniszczeniu - odtworzone.

- W tej sytuacji nie czas, ale jakość i precyzja przy odtwarzaniu polichromii są najważniejsze. Dlatego przygotowujemy aneks do umowy w sprawie budowy lapidarium, która potrwa do końca listopada br. i pochłonie 12,7 mln zł – oznajmił Paweł Bliźniuk, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, na wtorkowej konferencji prasowej.

Polichromie odkryto na sufitach pięciu pomieszczeń na parterze – m.in. w dawnym salonie i jadalni, a także na ścianach klatki schodowej. Malowidła przedstawiają m.in. motywy kwiatowe i antykizujące czyli nawiązujące do antyku.

- Gdy zaczynaliśmy remont willa była w fatalnym stanie. To się zmieniło i efekty prac są widoczne. We wnętrzach zachowała się piękna, sosnowa stolarka drzwiowa i – w znacznym stopniu – stolarka okienna, gdzie brakujące elementy zostały odtworzone. Niestety, tylko w jednym pomieszczeniu – w dawnej jadalni - zachowały się sztukaterie. Przedstawiają motywy roślinne i zwierzęce. Jeśli zaś chodzi o ogrodzenie od strony ul. Wólczańskiej, to jest właśnie budowane od podstaw na podobieństwo oryginalnego – mówi konserwator zabytków Anna Połomka.

Remont na posesji oznacza, że ta część śródmieścia zmieni się nie do poznania. Zamiast zdewastowanych, niedostępnych budynków z dziedzińcem pośrodku pojawi się ogólnie dostępny pasaż między dwiema ulicami. W miejscu tym będzie można oglądać detale architektoniczne pochodzące z prac rozbiórkowych i rewitalizacyjnych, które obecnie ukryte są po magazynach. Stąd lapidarium, czyli zbiór części posągów, pomników oraz – w tym przypadku - zabytkowych budowli prezentowanych pod gołym niebem.

Wśród nich będą m.in. detale architektoniczne z rozebranej kamienicy przy ul. Składowej 21 i istniejącej kamienicy przy ul. Zielonej 5, fragmenty sztukaterii z pałacu Augusta Haertiga przy ul. Piotrkowskiej 236 oraz drzwi i okna z rozebranej fabryki Józefa Gampego i Ludwika Albrechta przy skrzyżowaniu ul. Rembielińskiego i al. Politechniki, gdzie obecnie jest Centrum Handlowe Sukcesja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto