Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poradnik dla studentów. Odkryć specyficzny klimat Łodzi

Joanna Kocemba
Willa Reinolda Richtera, czyli obecny Rektorat Politechniki Łódzkiej to jeden z najwspanialszych przykładów łódzkiej secesji. Budynek został zaprojektowany w 1903 roku przez Ignacego Stebelskiego. Po 1945 roku nowym gospodarzem domu zostało Towarzystwo Uniwersytetu Robotniczego wraz ze swoimi oddziałami. Dopiero później do willi wprowadził się rektor PŁ. Pałacyk znajduje się w parku Klepacza.
Willa Reinolda Richtera, czyli obecny Rektorat Politechniki Łódzkiej to jeden z najwspanialszych przykładów łódzkiej secesji. Budynek został zaprojektowany w 1903 roku przez Ignacego Stebelskiego. Po 1945 roku nowym gospodarzem domu zostało Towarzystwo Uniwersytetu Robotniczego wraz ze swoimi oddziałami. Dopiero później do willi wprowadził się rektor PŁ. Pałacyk znajduje się w parku Klepacza. Grzegorz Gałasiński
Łódź, trzecie miasto w Polsce, nie może pochwalić się historią tak długą jak pozostałe duże ośrodki akademickie w naszym kraju. Kraków, Warszawa, Poznań czy Gdańsk to miasta stare, w których na każdym rogu czyha historia. Łódź jest znacznie młodsza, nie oznacza to jednak, że nie posiada swojej specyfiki.

Często mówią o niej artyści. Nie tylko ci związani z PWSFTviT- szkołą kształcącą reżyserów, operatorów, aktorów zdobywających międzynarodową sławę czy ASP - uczelnią specjalizującą się w sztukach plastycznych. Łodzią zachwycali się David Lynch czy Rob Krier, proszący, by "niczego w mieście nie zmieniać".

Na czym ta łódzka specyfika polega? Trudno na to pytanie odpowiedzieć. Aby ją wyczuć, trzeba w mieście trochę pomieszkać. Trochę pobłądzić wieczorami po centrum, zachwycić się niejedną fasadą kamienicy, pod niejednym drzewem z łódzkiego parku usiąść i niestety… przy niejednej bramie zadrżeć wieczorem.

Na atmosferę Łodzi składa się kilka czynników. Ponury obraz miasta, utrwalany przez lata jest jednym z nich. Las kominów i szara chmura unosząca się nad osiedlami stała się przeszłością i powoli ustępuje przekonaniu, iż Łódź to miasto zieleni, to tu znajduje się największy w Europie miejski kompleks leśny, czyli las Łagiewnicki.

Specyfika Łodzi tworzona jest także przez obecną w wielu miejscach z jednej strony czerwoną cegłę, a z drugiej secesję. Podziwiać tu można stare fabryki. Część z nich została zrewitalizowana (Manufaktura), część marnieje.
Na klimat Łodzi składają się też wydarzenia kulturalne, które miasto ma do zaoferowania. W Łodzi organizowane są rozmaite festiwale, są tu znakomite instytucje kulturalne, wiele atrakcji znajdą też miłośnicy rozrywki. Z wieloma miejscami, także tymi związanymi z łódzkimi uczelniami, wiążą się niezwykłe historie i opowieści. Zatem studenci z Łodzi i spoza Łodzi, nowi i "starzy" - odkrywajcie z nami naszą Łódź!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto