Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poprawią jakość wody w stawach Arturówka

Wojciech Grzegorczyk
arch. Polskapresse
Projekt unijny obejmujący ekohydrologiczną rekultywację zbiorników w Arturówku znacznie poprawi stan jakości ich wód i przyciągnie na swoje tereny więcej gości spragnionych spędzenia wolnego czasu w unikatowym kompleksie leśnym.

Tereny Arturówka i Las Łagiewnicki to ważne punkty na mapie Łodzi. Niestety często o tym zapominamy. A przecież to największy w Europie kompleks leśny w granicach miasta - ma 1245 ha.

W rozpropagowaniu zielonych terenów Arturówka i sprowadzeniu jak największej liczby osób ma pomóc realizowany od 2010 roku projekt unijny "Ekohydrologiczna rekultywacja zbiorników rekreacyjnych "Arturówek" (Łódź) jako modelowe podejście do rekultywacji zbiorników miejskich (EH-REK)". Jego koordynatorem jest Uniwersytet Łódzki, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska i Katedra Ekologii Stosowanej, przy współudziale Miasta Łodzi, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej.

Problemem, który szczególnie dotyka zbiorniki wodne są zakwity sinicowe. Toksyny, które wytwarzają są nie tylko śmiercionośne dla ryb i innych organizmów w środowisku wodnym, ale również niebezpieczne dla człowieka - mogą spowodować m.in. obumarcie wątroby. Sinice powstają w wyniku nadmiernej ilości substancji odżywczych dla nich, czyli związków azotu i fosforu. Z kolei w zanieczyszczonych wodach roztopowych i opadowych znajdują się metale ciężkie i dioksyny. Ich dopływ do zbiorników "Arturówek" jest przyczyną niskiej jakości wód w tych zbiornikach.

Warto dodać, że wykorzystywanie zbiorników w celach rekreacyjnych jest również mocno hamowane przez dokarmianie ptactwa wodnego. Każdy 1kg wytwarzającego się fosforu odpowiada 1-2 tonom biomasy glonów w wodzie.
Prace rekultywacyjne prowadzone będą w trzech zbiornikach Arturówka i rzece Bzura na wysokości ul. Wycieczkowej. Głównym założeniem projektu jest zainstalowanie biofiltracyjnego systemu sedymentacyjnego (BSS) na rzece Bzurze. Dzięki temu rozwiązaniu ograniczone zostaną zanieczyszczenia powstałe z wód opadowych, a stan jakości wód znacznie się poprawi, w wyniku oczyszczania ich z zawiesiny i eliminacji związkó biogenicznych.

Z pewnością to dobry punkt wyjścia, aby zwrócić uwagę mieszkańców na dużą wartość kompleksu łagiewnickiego.
Jest to doskonały punkt wypadowy do organizowania rodzinnych wycieczek krajoznawczych, poznawczych i wypoczynkowych.

Poznanie rekreacyjnych walorów tego miejsca umożliwia również pobyt w Ośrodku Hotelowo-Wypoczynkowym "Prząśniczka". W ogrodzie o powierzchni trzech hektarów można spędzić całą rodziną wspaniały czas przy grillu czy ognisku. - Razem z Uniwersytetem Łódzkim propagujemy model zdrowego trybu życia oparty na prorodzinnej turystyce - wyjaśnia Iwona Banach z Działu Marketingu "Prząśniczki".

Poza imprezami plenerowymi ośrodek organizuje m.in. szkolenia, konferencje, zjazdy, eventy oraz bankiety.
- W tym roku zapraszamy wszystkich na Sylwestrowy Orient Express - niezwykłą, magiczną podroż po najpiękniejszych miastach Europy, z Londynu, przez Paryż, Monachium, Wiedeń, aż do Stambułu- zachęca Iwona Banach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto