Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polscy producenci żywności - na start

Redakcja
Przebojem ubiegłorocznych targów były, oprócz przysmaków regionalnych, rogale świętomarcińskie
Przebojem ubiegłorocznych targów były, oprócz przysmaków regionalnych, rogale świętomarcińskie Wiktor Sawiuk
Piętnaście lat temu zrodziła się inicjatywa przedsięwzięcia nazwanego Polski Producent Żywności. Celem projektu było "wydobycie z cienia" - niedocenianych wtedy i anonimowych, a cenionych przez konsumentów - lokalnych producentów żywności, przygotowywanej często według tradycyjnych recept. Uznano bowiem, że w dobie zalewającej Polskę amerykańskich fastfoodów - jedzenia niezdrowego i tuczącego ale promowanego milionami reklamowych dolarów - warto wspomóc polskie firmy rolno-spożywcze. Potrzebna im jest bowiem, obok dobrego prawa, także sprawna i skuteczna promocja.

Inicjatywa Stowarzyszenia im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, która, poprzez nadawanie tytułów "Polski Producent Żywności", skutecznie promuje najlepsze polskie produkty żywnościowe oraz rodzimych producentów, przez lata okrzepła i widać jej rezultaty.
Już pierwsza edycja konkursu zakończyła się sukcesem a w dotychczasowych odsłonach wzięły udział wszystkie województwa, w czym zasługa urzędów marszałkowskich. Wysoką rangę przedsięwzięcia podkreśla fakt, że odbywa się ono pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, udział w nim bierze liczna grupa parlamentarzystów.
O tytuł "Polski Producent Żywności" ubiega się corocznie ponad sto firm z całego kraju. Ta elitarna grupa wyłaniana jest podczas eliminacji wojewódzkich. W naszym województwie odbywają się one, tradycyjnie, jako impreza towarzysząca targom turystycznym. Lokalni producenci mają tu swoje stoiska, na których prezentują, oczywiście, nie tylko wyroby zgłaszane do konkursu. To dodatkowa atrakcja dla zwiedzających targi mieszczuchów. Mogą bowiem kupić i spróbować wyroby, których nie znajdą w supermarketach i zwykłych sklepach.
Konieczność utrzymania wysokiego poziomu konkursu i ranga tytułu sprawiają, że jurorzy finału stawiają bardzo wysokie wymagania nominowanym na wojewódzkim szczeblu produktom. Stąd odpowiedzialność łódzkich jurorów, którzy będą oceniać to, co przywieźli targowi wystawcy.
Uroczyste nadawanie tytułów "Polskiego Producenta Żywności" odbywa się podczas corocznych Międzynarodowych Tragów Wyrobów Spożywczych Polagra-Food w Poznaniu, a towarzyszy im wystawa nagrodzonych produktów. Pokłosiem każdej edycji jest specjalne wydawnictwo przedstawiające laureatów, swoisty katalog najlepszych polskich przedsiębiorstw produkujących żywność.
Łódzki Urząd Marszałkowski już od kilkunastu lat organizuje wojewódzki etap konkursu Polski Producent Żywności. Jako impreza towarzysząca Targom Regiony Turystyczne - Na Styku Kultur organizowany jest od kilku lat.
Do konkursu zgłaszane są produkty przez producentów, których firmy mają siedziby na terenie naszego województwa. Zgłaszane i oceniane są w następujących kategoriach:
- sery i inne produkty mleczne,
- mięso oraz produkty mięsne,
- warzywa i owoce przetworzone,
- wyroby piekarnicze i cukiernicze,
- napoje alkoholowe i bezalkoholowe,
- oleje i tłuszcze,
- inne produkty.

Lokalna kapituła nominuje do ogólnokrajowego konkursu maksymalnie osiem firm. Jurorskie ustalenia znane będą już w piątek, dzięki czemu wystawcy będą mogli chwalić się nominacjami na stoiskach przez całą sobotę i niedzielę.
Spośród uczestników konkursu wytypowana zostanie również firma, która otrzyma Nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego.
Nim poznamy laureatów wojewódzkiego etapu tegorocznego konkursu, przypomnijmy nominantów ubiegłorocznych:
Browar Koreb za piwo miodowe łaskie
- Eko-Natura za kwas chlebowy z dodatkiem suszu owocowego
- Wiatrowy Sad za sok jabłkowy z Kałęczewa
- Restauracja Regionalna w Szadku za prosię pieczone gajowego
- PHUP Alma za dabetki
- Zakład Przetwórstwa Mięsnego GROT s.j. za krokiety hetmańskie
- Produkcyjno-Handlowa Spółdzielnie Spożywców w upadłości za chleb śliwkowy
- Zakład Przetwórstwa Mięsnego Grzegorz Nowakowski za kiełbasę ze wsi

Kapituła wytypowała także cztery firmy, które reprezentowały województwo na Międzynarodowych Targach Grűne Woche 2012 w Berlinie:
- Browar Koreb
- Wiatrowy Sad
- Eko-Natura
- Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łasku

Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego otrzymały w ubiegłym roku firmy:
- Produkcyjno-Handlowa Spółdzielnie Spożywców w upadłości
- Grażyna Wiatr Wiatrowy Sad
- Anna Grabowicz

Zobacz nasz serwis Na Styku Kultur 2012

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto