Energia pozyskana dzięki eksperymentalnym panelom pozwala nie tylko na ogrzanie pomieszczenia, ale też na zasilanie znajdujących się w nim urządzeń. Na razie na Politechnice Łódzkiej powstały dwie tego typu ściany.

Pokoje biurowe z eksperymentalnym fasadami znajdują się w budynku Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska PŁ przy ul. Wólczańskiej 175.

W obu pomieszczeniach w miejsce celowo wyburzonych ścian zewnętrznych zamontowano nowe. Składają się one z konstrukcji podtrzymującej zewnętrzne panele fotowoltaiczne, waty mineralnej stanowiącej ocieplenie i łatwych do zdemontowania osłon wewnętrznych. W obu ścianach są specjalnie skonstruowane okna - takie, by dostarczając optymalną ilość światła dziennego, pełniły też jak najlepiej funkcję izolacyjną.

Energia elektryczna pozyskana dzięki panelom fotowoltaicznym wystarcza nie tylko na ogrzanie pomieszczenia, ale też na zasilanie znajdujących się w nim urządzeń. Nadmiar energii produkowanej przez panele w letnie dni, przy dużym nasłonecznieniu, gromadzony jest w akumulatorach i wykorzystywany wtedy, gdy słońce nie oświetla paneli.

Każdy z pokoi jest wyposażony w osiem rozmieszczonych w odpowiednich miejscach czujników, które co dwie minuty mierzą temperaturę, natężenie oświetlenia, wilgotność i obecność osób. Naukowcy z PŁ porównują te wyniki z danymi uzyskanymi z klasycznie zasilanych pokoi.

Szczegółowe wyniki eksperymentu poznamy późną wiosną 2016 roku gdy zakończy się roczny cykl badań, obejmujący wszystkie pory roku.

Czytaj też:

Trwa budowa Centrum Sportu Politechniki Łódzkiej [WIZUALIZACJE]Wiadomości Łódź, Wydarzenia Łódź

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!