W wakacje załogi nieoznakowanych radiowozów często zatrzymują motocyklistów W wakacje załogi nieoznakowanych radiowozów często zatrzymują motocyklistów

W wakacje załogi nieoznakowanych radiowozów często zatrzymują motocyklistów. (© fot. Łukasz Kasprzak)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Dwóch piratów na motocyklach uwieczniły w ostatnich dniach w Łodzi wideorejestratory policyjnych nieoznakowanych volkswagenów passatów. Aż 172 km/h pędził motocyklista na al. Ofiar Terroryzmu 11 września, inny miłośnik jednośladów gnał po al. Piłsudskiego z prędkością 136 km/h.

W wakacje często zatrzymujemy nieodpowiedzialnych motocyklistów, którzy chcą się pochwalić możliwościami swojej maszyny - mówią policjanci z drogówki. - Nieoznakowany radiowóz z wideorejestratorem daje szansę, by nagrać wyczyny pirata, a potem go dogonić i rozliczyć. Cywilny samochód nie wzbudza podejrzeń, dzięki czemu funkcjonariuszom łatwiej sfilmować łamiących przepisy.

Część kierowców już rozpoznaje nieoznakowane radiowozy. Okazuje się jednak, że nie przeszkadza to jednak zatrzymywać kolejnych piratów.

- Policjanci w nieoznakowanych radiowozach z wideorejestratorami pracują w systemie 8-godzinnym - mówi kom. Adam Kolasa z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. - W tym czasie zwykle przejeżdżają ok. 200 km i rejestrują ok. 10 kierowców będących na bakier z kodeksem drogowym. Patrolują przede wszystkim drogi krajowe i wojewódzkie, co nie znaczy, że nie pojawiają się też na innych.

Łódzka policja dysponuje 12 nieoznakowanymi radiowozami z wideorejestratorami, które patrolują Łódź i teren województwa. Są wyposażone w urządzenia mogące nagrywać zarówno to, co się dzieje przed, jak i za radiowozem. Policyjna flota to: pięć 200-konnych volkswagenów passatów, dwa ople vectra z silnkami 2,8 l o mocy 250 KM, dwa 2,5-litrowe ople insignia o mocy 220 KM, dwa fordy mondeo z podobnymi silnikami o tej samej mocy oraz skoda superb z 2-litrowym motorem o mocy 200 KM. Jest też skoda octawia z silnikiem o mocy 150 KM wyposażona w fotorejestrator (nie filmuje, tylko fotografuje).

Wiadomości Łódź, Wydarzenia Łódź

Komentarze (19)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Beduin (gość)

Kto takie bzdury pisze Insignia nie ma żadnego silnika o pojemności 2.5l, ani benzynowego ani diesla. Te 220KM bardziej pasuje pod silnik 2.0 Turbo benzynę. Silnik A20NHT.

Pres (gość) (Kawa)

PREWENCJA?? polega na zmniejszeniu bezpieczeństwa. Zamiast na drogę - patrzę na krzaki i nieoznakowane passaty... no i na licznik. Bezpieczeństwo - to nie najważniejsza sprawa.

Topik (gość) (kierowca)

tia czyli według ciebie - żadnych przepisów? A może tylko trochę? A jeśli trochę to ile i jakie według ciebie? Może zastąpisz komisje sejmową i sam jednogłośnie narzucisz przepisy do przestrzegania. Chruszczow i Stalin już mieli miejsce w historii. Mamy nowego debila?

kierowca (gość) (jamak)

nie badz idita! powszechnie wiadomo, że przepisy u nas to kretynstwo - stawiaja coraz wiecej ograniczen, zwezaja drogi, stawiaja słupki, barierki i wszedzie maluja cigle linie i jak poznije tego przestrzegac? W miejscach gdzie mozna wyprzedzac po remoncie juz nie mozna! To jest chore!
Takich głupot jak u nas na drodze nie widziałem nigdzie w zachodniej Europie! U nas przepisów przestrzegac sie nie da!

lodziak (gość)

ale jest narzedziem ucisku spoleczenstwa - wymagane przez przelozonych mandaty od szerogowych policjantów to juz codziennosc...
jaki rzad taka policja

Topik (gość) (Kawa)

słusznie. Masz rację. Powinni wystawić sobie mandat i obciążyć nim tego kto zmusil ich do tak szybkiej jazdy. Sprawiedliwość być musi.

wredny (gość)

Pan płaci, pani płaci wszyscy płacimy, żeby wąsy mogły sobie poszaleć 3-litrowym paskiem czy vectrą.
Dramat..

jamak (gość)

nie pracuje w policji. pracuje w handlu i teraz muszę uważać na pkt karne. ale cóż pozwólmy się zabić kretyna co jeżdżą po mieście 150kh/h.

ha (gość)

KWP Łódź

Nieoznakowane pojazdy wyposażone w videorejestrator:

- czarny Ford Mondeo III, nr rej. EL 752EW - kamera przód i tył (zdj.)
- grafitowy Ford Mondeo III, nr rej. EL 853EU - kamera przód i tył (zdj.)
- grafitowy VW Passat B6, nr rej. EL 4795Y (zdj.)
- srebrny VW Passat B6, nr rej. EL 5192V

Oznakowane pojazdy wyposażone w videorejestrator:

- Alfa Romeo 159, nr rej. HPF B004 - nr boczny F021 - kamera przód i tył
- Alfa Romeo 159, nr rej. HPF B117 - nr boczny F022 - kamera przód i tył
- Alfa Romeo 159, nr rej. HPF B145 - nr boczny F023 - kamera przód i tył

KMP Łódź

Nieoznakowane pojazdy wyposażone w foto/videoradar (AD9 C - pasmo Ka - pomiar w ruchu i z pobocza):

- granatowa Skoda Octavia, nr rej. EL 1937P
- granatowa Skoda Octavia, nr rej. EL 71943 (zdj.)
- granatowa Skoda Octavia, nr rej. EL 8364N
- granatowa Skoda Octavia, nr rej. EL 7428N (zdj.)

Oznakowane pojazdy wyposażone w videorejestrator:

- Alfa Romeo 159, nr rej. HPF B136 - nr boczny F038 - kamera przód i tył
- Kia Ceed Combi, nr rej. HPF B279 - nr boczny F058 - kamera przód i tył (zdj.)

mc (gość)

Pojęcie "pirat drogowy" jest bez sensu - bo pirat to ktoś kto nas okrada (można do tego dodać - korzystając ze statku lub łódki), a tutaj trudno doszukać się analogii :)
Proponuje terminy "łamacz przepisów drogowych" albo "kodeks brejker" (łącząc, ostatnio modne, wstawki angielskie)
Wiem, że te terminy są drętwe - może ktoś wymyśli coś lepszego? ;)