Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podróż po Łodzi - Plac Wolności

Grettchen
Grettchen
Z czym kojarzy się większości łodzian Plac Wolności? Oczywiście z pomnikiem Tadeusza Kościuszki oraz dwoma łatwo wpadającymi w oko budynkami - kościołem Św. Ducha i dawnym ratuszem...

Pomnik Kościuszki stojący na środku placu widać z daleka, zarówno z ul. Piotrkowskiej, jak i Pomorskiej, czy Nowomiejskiej. To bardzo charakterystyczny i wdzięczny, łódzki motyw. Wzrok przykuwają także widziane z placu wieże kościoła Wniebowzięcia NMP na Starym Rynku. A na szczycie kamienicy, przy północnej pierzei, wdzięczy się kamienny lew. Tutaj znajdują się liczne muzea i punkty wystawowe.

Odrobina historii:
Plac Wolności wytyczono w 1823 roku na skrzyżowaniu traktu Piotrkowskiego biegnącego z północy na południe i ul. Średniej (obecnie Pomorska) biegnącej ze wschodu na zachód. Pełnił on funkcję rynku zakładanej wówczas osady sukienniczej "Nowe Miasto". Nadano mu kształt regularnego ośmiokąta foremnego.

W centrum placu usytuowano miejskie targowisko, a na jego obrzeżach stanął w 1827 roku budynek ratusza miejskiego, oraz kościół ewangelicki pw. Św. Trójcy (pierwsze reprezentacyjne gmachy Łodzi). W 1898 roku na Nowy Rynek wjechały tramwaje, a targowisko przekształcono w reprezentacyjny plac miasta.

Rynek przemianowano na Plac Wolności w chwili odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Dwanaście lat później, pośrodku placu, stanął pomnik Tadeusza Kościuszki. Po agresji Niemiec na Polskę i aneksji Łodzi przez III Rzeszę, niemiecki okupant zburzył pomnik w dn. 11 listopada 1939 roku. Jego miejsce zastąpiła swastyka, a plac przemianowano na "Deutschlandplatz". Pomnik Kościuszki odbudowano z początkiem lat 60-tych ubiegłego wieku.

Do dziś, najstarszą i jednocześnie najcenniejszą budowlą przy Placu Wolności jest klasycystyczny ratusz. Jednopiętrowa budowla, wzniesiona na planie zbliżonym do kwadratu z wieżą umieszczoną na osi i boniowanymi elewacjami. Nad oknami, umieszczonymi we wnękach zamkniętych półkoliście, znajdują się ozdobne lwie głowy.

Przeciwległy narożnik placu zajmuje dawny (do 1945 r.) kościół ewangelicki pw. św. Trójcy (ul. Piotrkowska 2) wzniesiony w 1828 r. według projektu Bonifacego Witkowskiego. Budowlę gruntownie przebudowano w stylu neorenesansowym w latach 1889 - 92, według projektu Otto Gehliga. Kościół pełni obecnie funkcję rzymskokatolickiej świątyni garnizonowej pw. św. Zesłania Ducha Świętego.

Do świątyni przylega gmach dawnej szkoły rzemieślniczo - przemysłowej wzniesionej w 1854 r., a w latach 20. XX w. przebudowanej na siedzibę magistratu. Dziś mieści się tu łódzkie Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne.

Warto również zajrzeć do Muzeum Farmacji czy „Dętki” – łódzkiego, ceglanego kanału oraz odwiedzić liczne kawiarnie, czy przysiąść przy fontannie zakochanych…





**

Informacje o Konkursach MMŁódź!!!!


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto