Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Początek egzaminów gimnazjalistów

Maciej Kałach
Obsługa Gimnazjum nr 34 wiezie ławki m.in. dla Eweliny
Obsługa Gimnazjum nr 34 wiezie ławki m.in. dla Eweliny fot. Grzegorz Gałasiński
We wtorek o godz. 9 rozpoczyna się egzamin na koniec gimnazjum. W woj. łódzkim trzecioklasistów z tych szkół jest o kilkuset więcej niż maturzystów, sprawdzian można więc uznać za największe wyzwanie dla Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi.

Pracownicy OKE od wczesnego ranka wysyłają przez kurierów arkusze do 420 szkół w województwie. We wtorek uczniowie zdają część humanistyczną, w środę matematyczno-przyrodniczą, w czwartek test z języka obcego.

Egzamin gimnazjalny 2011: serwis specjalny

Niezbędne informacje, testy i arkusze

Gimnazja w regionie kończy tej wiosny prawie 27 tysięcy 16-latków. Jedną ze zdających jest Ewelina Kisiel, uczennica Gimnazjum nr 34 w Łodzi. Najbardziej boi się, że we wtorkowym arkuszu z części humanistycznej pojawi się polecenie napisania wypracowania z lektury, której nie pamięta.- Idealne dla mnie byłoby wypracowanie z "Małego Księcia" - mówi Ewelina.

W ostatnich latach autorzy arkuszy stawiali na tematy bardziej przekrojowe, czasem w ogóle nie odnosili się do literatury. W 2010 r. uczniowie pisali rozprawkę o tym, czy wybór przyszłej szkoły jest dla gimnazjalisty trudną decyzją.

Ale ubiegłoroczny test z części humanistycznej został zapamiętany głównie za sprawą afery z hobbitem Frodo z "Władcy Pierścieni". W arkuszu znalazł się fragment z trylogii Tolkiena - kilka tysięcy trzecioklasistów streszczało losy hobbita, zamiast, zgodnie z intencją autorów arkusza, zająć się fragmentem Biblii. Winny był dziwny układ testu, w którym polecenie dotyczące Biblii znalazło się tuż pod fragmentem o Frodo. Z kolei w 2009 r. Centralna Komisja Egzaminacyjna rozważała, czy nie powtórzyć testu z części matematyczno-przyrodniczej, bo woźna z Warszawy we współpracy z dyrektorką prywatnego gimnazjum, doprowadziły do udostępnienia zadań w internecie.

Testy 16-latków mają dużo większe znaczenie niż przeprowadzony przed tygodniem sprawdzian 6-klasistów z podstawówek. Wyniki uzyskane we wtorek i środę to połowa punktów uwzględnianych przy rekrutacji do ogólniaków i szkół zawodowych. Po raz ostatni nie liczą się punkty zdobyte podczas części z języka obcego. Najwięcej gimnazjalistów z Łódzkiego - 21 tys. - zdecydowało się na zdawanie jęz. angielskiego. Dużo mniej popularne są pozostałe języki nauczane w gimnazjach - niemiecki, rosyjski, francuski, hiszpański i włoski. Uczniowie odbiorą wyniki 15 czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto