18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Pociągiem w Łódzkie do Spalskiego Parku krajobrazowego

Artykuł sponsorowany
Trzeci wyjazd w ramach projektu „Pociągiem w Łódzkie” odbył się13 lipca do Spalskiego Parku Krajobrazowego. Pomimo, że pogoda w weekend nie zachęcała do wędrówek, w pociągu udało się zebrać komplet 360 uczestników (w tym 15 laureatów konkursu internetowego na trasę rowerową) przekonanych, że aura jednak dopisze. Piesza trasa wiodła z Brzustowa do Tomaszowa Mazowieckiego – Białobrzegów i liczyła 20 km. Rowerzyści mieli do przejechania dwa razy dłuższy odcinek, odwiedzając po drodze m.in. Inowłódz i Spałę.

Spalski Park Krajobrazowy jest jednym z trzech w Województwie Łódzkim, obejmujących tereny położone wzdłuż Pilicy. Dolina rzeki oraz rozległy kompleks leśny, będący pozostałością po historycznej Puszczy Pilickiej, są głównym przedmiotem ochrony przyrody. Urozmaicona rzeźba terenu pozwala w kilku miejscach, m.in. w Inowłodzu, Zakościelu, Grotowicach i Łęgu podziwiać z punktów widokowych meandrującą Pilicę.
Na terenie Spalskiego Parku Krajobrazowego funkcjonuje aż 5 rezerwatów przyrody. Najbardziej znanym jest rezerwat „Spała”, znajdujący się po obu brzegach Pilicy w okolicy najsłynniejszego letniska regionu łódzkiego. Jest to rezerwat leśny, z drzewostanem pamiętającym nawet pierwsze dekady XIX wieku. Świadczą o tym obwody dębów (sięgające nawet 5 m) i sosen (do 2 m) W rezerwacie występuje również jodła, jednak na skutek osuszania terenów przylegających do rezerwatu, drzewo zaczęło wymierać.
Rezerwat „Konewka” zlokalizowany jest niedaleko Królowej Woli, chroniący las typu dąbrowa świetlista z charakterystycznymi dla niej rzadkimi roślinami, m.in. pięciornik biały czy sierpik barwierski. W rezerwacie „Żądłowice” zachował się podmokły obszar łęgu olsowego, gdzieniegdzie przeplatający się z borami dębowo – olsowymi, rosnącymi na piaszczystych wydmach. W Żądłowicach można natknąć się na bardzo rzadkiego w Polsce ptaka – bociana czarnego. Niezwykły jest położony w południowej części otuliny Parku rezerwat „Jeleń”. Obejmuje on bardzo dobrze zachowany fragment puszczy sosnowej. Rośnie w nim wiele chronionych gatunków roślin : wawrzynek wilczełyko , widlak jałowcowaty czy kruszczyk szerokolistny. Natomiast rezerwat „Sługocice” został założony dla ochrony głównie jednej rośliny: żywca dziewięciolistnego. Jest to gatunek bardzo rzadko spotykany w środkowej Polsce, bowiem jego naturalnym środowiskiem są góry. Roślina szczególnie prezentuje się około kwietnia, kiedy kwitnące kwiaty nabierają białoseledynowej barwy.
W otulinie Spalskiego Parku Krajobrazowego znajduje się także enklawa Kampinoskiego Parku Narodowego. Jest nią Ośrodek Hodowli Żubrów w Książu im. Prezydenta Ignacego Mościckiego. Został założony w 1934 roku z inicjatywy ówczesnego Prezydenta Rzeczypospolitej. Początkowo do zwierzyńca w Smardzewicach sprowadzono amerykańskie bizony. Dwa lata później do stada dołączyły żubry. Druga wojna światowa spowodowała olbrzymie straty w hodowli, jednak w 1949 roku zdecydowano się na jej rekonstrukcję. Obecnie stado liczy 20 żubrów. Dla turystów przygotowano specjalną platformę widokową warto także zwrócić uwagę na pamiętające czasy międzywojenne obiekty - drewnianą bramę wjazdową, wieżę widokową i stróżówkę.

Okolice Spały i Inowłodza pełne są pamiątek historycznych. Inowłódz na arenę dziejów Polski wkroczył już w XI wieku, gdy Władysław Herman ufundował świątynie jako wotum za narodziny syna, późniejszego króla Polski, Bolesława Krzywoustego. Romański kościół przetrwał do dzisiaj i jest jednym z najcenniejszych zabytków województwa łódzkiego. Królewskość miasta potwierdził Kazimierz Wielki, budując tu w XIV wieku zamek i czyniąc Inowłódz miastem monarszym. Forteca została zrujnowana podczas potopu szwedzkiego, a dzieła zniszczenia dokonała okoliczna ludność, rozbierając mury zamkowe i wykorzystując je jako materiał budowlany. Dopiero w XXI pierwszym wieku ruiny zamku poddane zostały rekonstrukcji i otwarte dla turystów - 15 czerwca bieżącego roku. Docelowo w obiekcie ma funkcjonować m.in. muzeum, biblioteka i centrum informacji turystycznej.

Perełką tych okolic jest Spała, która stała się słynna w drugiej połowie XIX wieku. Okoliczną puszczę na miejsce do polowań upodobał sobie carewicz Aleksander, późniejszy car Aleksander III. W 1884 wybudował drewniany pałac, od tej pory miejscowość stała się myśliwską rezydencją władców Rosji (pałac nie dotrwał do naszych czasów, został spalony w 1945 roku przez czerwonoarmistów). Kolejny złoty okres dla Spały nastał w okresie międzywojennym. Z inicjatywy Stanisława Wojciechowskiego miejscowość stała się letnią siedzibą prezydentów Polski. Prezydent Wojciechowski nakazał również wybudować w centrum wsi drewnianą kaplicę w stylu zakopiańskim. Natomiast jego następca na urzędzie, Ignacy Mościcki, zapoczątkował tradycję Dożynek Prezydenckich, która po ponad 40 letniej przerwie w czasach PRL, kultywowana jest do dnia dzisiejszego.

Głodnym wiedzy polecamy lekturę stron internetowych: http://www.lodzkie.travel.pl, http://www.znpk.com.pl, oraz portali internetowych Powiatu Tomaszowskiego i Gminy Inowłódz

Projekt „Pociągiem w Łódzkie” dofinansowany jest z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi a jego celem jest promocja walorów przyrodniczych regionu łódzkiego oraz zachęcenie mieszkańców regionu do korzystania z połączeń kolejowych przy organizowaniu wyjazdów weekendowych.

Projekt „Pociągiem w Łódzkie” realizowany jest przez Województwo Łódzkie, partnerami są: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego i Centrum Informacji Turystycznej w Łodzi.
Mapy z trasami wycieczek, można odnaleźć na stronie http://www.rsip.lodzkie.pl, prowadzonym przed Departament Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Zapraszamy serdecznie do podróżowania pociągami w regionie i odwiedzania przyrodniczych perełek województwa łódzkiego!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto