Po jakich studiach zarabia się najwięcej? Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego właśnie opublikowało najnowszą edycję swojego raportu o Ekonomicznych Losach Absolwentów. System ELA od 2014 roku monitoruje ponad 1,1 mln absolwentów polskich szkół wyższych.

Do bazy ELA właśnie dołączyli absolwenci z 2016 r. Dowiedzieliśmy się, ile wynosiła przeciętnie ich miesięczna pensja w rok od ukończenia studiów. Kwoty brutto dla dwudziestu najbardziej perspektywicznych pod tym względem kierunków podajemy w kolejnych slajdach naszej galerii.

System ELA bada losy wychowanków 390 polskich uczelni - w tym z Łodzi. To właśnie losów łódzkich absolwentów z 2016 r. dotyczy nasze opracowanie danych z systemu ELA.

Sprawdź po jakich studiach w Łodzi zarabia się najwięcej [PRZEJDŹ DO OPISÓW GALERIIDla większej przejrzystości naszego zestawienie, pod uwagę wzięliśmy w nim tylko studia prowadzone w trybie stacjonarnym – stopnia pierwszego, drugiego oraz jednolite magisterskie.

W studiach stacjonarnych co najmniej połowa programu kształcenia jest realizowana w postaci zajęć dydaktycznych wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich i studentów. Inne formy są niestacjonarne: najczęściej płatne i prowadzone w weekendy. Z trybu niestacjonarnego korzystają zwykle osoby już pracujące - zatem poziom ich pensji ma związek także ze zdobytym wcześniej doświadczeniem zawodowym. Chociaż np. wśród studiujących dziennie informatyków również nie brakuje już zatrudnionych w łódzkich firmach z sektora nowoczesnych technologii.

Baza ELA nie jest idealna: brakuje w niej np. raportu dotyczącego stacjonarnego prawa wykładanego na Uniwersytecie Łódzkim oraz stacjonarnych studiów na kierunkach lekarskich.

Studia

Komentarze (9)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Dobromił (gość) (tw bolek)

Inna, najnowsza wersja.
- Młody Polak pyta: Panie Boże, kiedy moja rodzina będzie żyć w dostatku i będziemy mieć dużo pieniędzy?
Synu jak będziesz całe życie tak ciężko pracował jak dziś oraz żył bardzo skromnie, to przed emeryturą to się stanie. Szczęśliwy Polak jeszcze bardziej intensywnie zaczął pracować.
- Młody emigrant z Afryki pyta: Allachu, kiedy moja rodzina będzie żyć w dostatku i będziemy mieć dużo pieniędzy?
Jeśli nadal nie będziesz chciał pracować a utrzymywać się będziesz tylko z zasiłku, to twój wnuk na starość będzie bogaty. Imigrant zapłakał nad swym losem.
- Donald zapytał: Panie Boże, kiedy moja rodzina będzie żyć w dostatku i będziemy mieć dużo pieniędzy?
Pan Bóg załamał ręce i gorzko zapłakał. Donaldzie, otrzymałeś największe zaszczyty tego świata, byłeś premierem w państwie bardzo pracowitych i oszczędnych ludzi, dostałeś tytuł Słońce Peru a dzisiaj tytułują cię królem Europy. Oszukałeś swych przyjaciół, na licznych aferach finansowych dorobiłeś się olbrzymiego majątku, zdradziłeś swój wierny lud i dzisiaj zarabiasz 35 tys. EURO/ m-c w Brukseli a tobie wciąż jeszcze mało?! Idź precz z mych oczu podły niewdzięczniku!

Dobromił (gość)

Kawał.
- Czym się różni absolwent wyższej uczelni od dużej dobrze wypieczonej pizzy na podwójnym cieście?
- Pizza wyżywi 4. osobową rodzinę.

obs. (gość)

Dobry murarz z doświadczeniem zarobi lekko 4 tysiące. I gdzie mu tam do głowy przyjdzie uczyć się...chyba od mądrzejszych murarzy. Dobry filozof...kto go weźmie?