Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po jakich studiach w Łodzi zarabia się najwięcej [TOP 20] Raport ministerstwa nauki

mach
Choć w naszym zestawieniu dominują kierunki kończące się przyznaniem tytułu magistra, są takie, które dają wysokie zarobki już po zdobyciu dyplomu pierwszego stopnia.
Zobacz cały TOP 20 na kolejnych slajdach...
Choć w naszym zestawieniu dominują kierunki kończące się przyznaniem tytułu magistra, są takie, które dają wysokie zarobki już po zdobyciu dyplomu pierwszego stopnia. Zobacz cały TOP 20 na kolejnych slajdach... Narodowy Bank Polski
Po jakich studiach zarabia się najwięcej? Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego właśnie opublikowało najnowszą edycję swojego raportu o Ekonomicznych Losach Absolwentów. System ELA od 2014 roku monitoruje ponad 1,1 mln absolwentów polskich szkół wyższych.

Do bazy ELA właśnie dołączyli absolwenci z 2016 r. Dowiedzieliśmy się, ile wynosiła przeciętnie ich miesięczna pensja w rok od ukończenia studiów. Kwoty brutto dla dwudziestu najbardziej perspektywicznych pod tym względem kierunków podajemy w kolejnych slajdach naszej galerii.

System ELA bada losy wychowanków 390 polskich uczelni - w tym z Łodzi. To właśnie losów łódzkich absolwentów z 2016 r. dotyczy nasze opracowanie danych z systemu ELA.

Sprawdź po jakich studiach w Łodzi zarabia się najwięcej [PRZEJDŹ DO OPISÓW GALERII

Dla większej przejrzystości naszego zestawienie, pod uwagę wzięliśmy w nim tylko studia prowadzone w trybie stacjonarnym – stopnia pierwszego, drugiego oraz jednolite magisterskie.

W studiach stacjonarnych co najmniej połowa programu kształcenia jest realizowana w postaci zajęć dydaktycznych wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich i studentów. Inne formy są niestacjonarne: najczęściej płatne i prowadzone w weekendy. Z trybu niestacjonarnego korzystają zwykle osoby już pracujące - zatem poziom ich pensji ma związek także ze zdobytym wcześniej doświadczeniem zawodowym. Chociaż np. wśród studiujących dziennie informatyków również nie brakuje już zatrudnionych w łódzkich firmach z sektora nowoczesnych technologii.

Baza ELA nie jest idealna: brakuje w niej np. raportu dotyczącego stacjonarnego prawa wykładanego na Uniwersytecie Łódzkim oraz stacjonarnych studiów na kierunkach lekarskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto