Stojący na placu Wolności Pomnik Powstańców Śląskich znów jest w całości. Do Siemianowic wróciły bowiem granitowe płyty, które były odnawiane w Brennej.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Stojący na placu Wolności Pomnik Powstańców Śląskich znów jest w całości. Do Siemianowic wróciły bowiem granitowe płyty, które były odnawiane w Brennej.

Pierwszy etap prac związanych z budową miejskiego rynku powoli dobiega końca. Fontanna, której uroczyste otwarcie zaplanowano na 5 września jest już praktycznie gotowa, odnowiony został ponadto Pomnik Powstańców Śląskich.

Przypomnijmy, że renowacja pomnika rozpoczęła się w maju. Prace dotyczyły przede wszystkim popękanych i nadkruszonych płyt granitowych, na których znajdują się nazwiska 27 siemianowiczan, którzy polegli w powstaniach śląskich.

Płyty trafiły do kamieniarskiego zakładu w Brennej, gdzie specjaliści zajęli się uzupełnieniem ich ubytków. Płyty ponadto wypolerowano, odnowiono także znajdujące się na nich napisy.

Pomnik wygląda niemal jak nowy. Odnowiono i pomalowano bowiem również rzeźbę orła.

Warto przypomnieć, że pierwszy Pomnik Powstańców Śląskich stanął na placu Wolności w 1924 roku. Zburzyli go jednak hitlerowcy w 1939 roku. Obecny pomnik powstał już w latach powojennych.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!