W Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi otwarto wystawę plakacisty Michała Batorego. W CMW w Łodzi można obejrzeć od środy ponad sto plakatów Batorego oraz atelier artysty, obiekty, które posłużyły do stworzenia obrazów i blisko trzydzieści projektów okładek książek.

"Plakaty i obiekty" Michała Batorego to pierwsza wystawa artysty zorganizowana w jego rodzinnym mieście - Łodzi. Prace przyjechały do Łodzi prosto z Luwru.

Ważną częścią "Plakatów i obiektów" są także okładki i projekty do książek wydawnictwa Drzewo Babel, z którym Michał Batory współpracuje od osiemnastu lat. Artysta jest autorem obrazów, które zdobią okładki książek autorstwa Paulo Coelho, ale także wielu innych powieści, jak "Pod presją" Carla Honore'a, czy wydane w tym miesiącu "Ru" Kim Thuy oraz "Pisarz rodzinny" Gregoire Delacourta.

W środę podczas wernisażu Michał Batory opowiedział kilka anegdot związanych ze swoją pracą i plakatami, m.in. ujawnił, czyje są usta, których zdjęcie zdobi okładkę książki "Jedenaście minut", a które stały się także znakiem rozpoznawczym jego twórczości. Zdjęcie zostało wykonane w 2003 roku, a artyście pozowała pracownica jednego z paryskich barów.

Batory podkreślał, że pracuje dla kultury i dlatego nie tworzy reklam. Wystawa będzie czynna do 20 lutego przyszłego roku.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!