Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plac Lecha Kaczyńskiego w Łodzi znów będzie placem Zwycięstwa

Marcin Bereszczyński
Rada Miejska w Łodzi wygrała w sądzie z wojewodą w sprawie nazwy pl. Zwycięstwa i taka nazwa będzie obowiązywała.
Rada Miejska w Łodzi wygrała w sądzie z wojewodą w sprawie nazwy pl. Zwycięstwa i taka nazwa będzie obowiązywała. Marcin Bereszczyński
Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę kasacyjną Wojewody Łódzkiego w sprawie dekomunizacji pl. Zwycięstwa. Po tej decyzji pl. Lecha Kaczyńskiego znów nazywać się będzie pl. Zwycięstwa.

Wojewoda Łódzki przegrał sprawę w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w sprawie nadania nazwy pl. Lecha Kaczyńskiego w miejsce pl. Zwycięstwa. Sąd odrzucił skargę kasacyjną wojewody na decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uchylił zarządzenie zastępcze wojewody w sprawie nadania nazwy pl. Lecha Kaczyńskiego w miejsce pl. Zwycięstwa. Wojewoda wprowadził zarządzenie zastępcze zmieniające nazwę placu w ramach ustawy dekomunizacyjnej.

- Sąd przyznał rację Radzie Miejskiej w Łodzi. Przywrócona została nazwa pl. Zwycięstwa. Rola wojewody w tej sprawie skończyła się - mówi Tobiasz Bocheński, dyrektor Biura Wojewody Łódzkiego. - Wojewoda podtrzymuje merytoryczne i historyczne wątpliwości dotyczące nazwy pl. Zwycięstwa, ale szanuje prawomocny wyrok.

Przypomnijmy, że nazwa pl. Zwycięstwa została nadana w 1945 roku przez Miejską Radę Narodową, czyli komunistyczne władze Łodzi. W ramach dekomunizacji wojewoda zmienił nazwę na pl. Lecha Kaczyńskiego. Rada Miejska w Łodzi złożyła w tej sprawie skargę do WSA. Sąd przychylił się do opinii radnych, że nazwa "zwycięstwo" odnosi się do zwycięstwa Polski nad faszyzmem hitlerowskim. Na to orzeczenie wojewoda złożył skargę kasacyjną do NSA. Wyrok zapadł 12 grudnia.

Trwa równolegle drugie postępowania dotyczące placu Zwycięstwa. Rada Miejska w Łodzi podjęła uchwałę zmieniającą uzasadnienie dla nazwy pl. Zwycięstwa. Wprowadziła zapis, że chodzi o zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej. Ta sprawa trafił do WSA, ale postępowanie zostało zawieszone do ogłoszenia wyroku w WSA. Jeśli druga sprawa zostanie odwieszona, to wojewoda nie będzie podejmował żadnych działań, bez względu na orzeczenie WSA.

- Decyzja wojewody o zmianie nazwy placu była wbrew woli mieszkańców, a także wbrew prawu - komentuje radny Mateusz Walasek (KO). - Tabliczki z nazwą pl. Lecha Kaczyńskiego zdemontuje ZDiT. Zwrócimy się do prezydent Łodzi, aby te tabliczki wystawić na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Przynajmniej tyle dobra wyniknie z tej sytuacji.

Radny Maciej Rakowski (SLD) nazwał zmianę nazwy przez wojewodę "pisowskim znakowaniem terenu".

- Plac zwycięstwa stał się symbolem - symbolem zwycięstwa nad pisowskimi pomysłami i pisowska arogancją - powiedział Maciej Rakowski.

Radni PiS są przekonani, że placu Zwycięstwa nie powinno być na mapie Łodzi, bo jest to miejsce kojarzone z komunizmem, gdzie miał stanąć pomnik Stalina.

- Plac Zwycięstwa powinien zniknąć z przestrzeni miasta. To wstyd dla Łodzi - mówi Marta Grzeszczyk, radna PiS. - Sprawa nazwy była polityczna, bo polityczny był sprzeciw dla zmiany nazwy placu. Sąd badał sprawę pod kątem administracyjnym, a nie historycznym.

Część łodzian jest przekonanych, że najlepszym rozwiązaniem byłoby przywrócenie historycznej nazwy Wodny Rynek. Radni PiS uznali, że najpierw chcą zapoznać się z pełną treścią orzeczenia sądu, a dopiero później będą proponować zmianę nazwy placu.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto