Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PIŁA - Kuszenie inżyniera

Dorota Bonzel
Coraz mniej maturzystów decyduje się na studiowanie kierunków technicznych. Problem ten coraz bardziej odczuwają uczelnie techniczne, w tym również Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Pile.

Coraz mniej maturzystów decyduje się na studiowanie kierunków technicznych. Problem ten coraz bardziej odczuwają uczelnie techniczne, w tym również Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Pile.

– Faktycznie od kilku lat obserwujemy znaczną przewagę preferencji humanistycznych nad inżynierskimi. Choćby ubiegłoroczne wyniki rekrutacji są wymowne: na dwa kierunki prowadzone przez Instytut Humanistyczny zakwalifikowaliśmy 36 procent przyjętych, tymczasem na trzech kierunkach inżynierskich zdecydowało się studiować zaledwie około 20 procent studentów – wyjaśnia Donat Mierzejewski, prorektor ds. dydaktyki i studentów w pilskiej PWSZ.

Tegorocznej rekrutacji rektor przesądzać jeszcze nie chce.
– O wynikach będziemy mogli rozmawiać we wrześniu, a więc po jej zakończeniu – wyjaśnia.
Sytuację stara się poprawić Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które szuka sposobów, żeby młodych ludzi do studiowania nauk ścisłych zachęcić. Jednym z takich pomysłów są stypendia – tysiąc złotych – dla najlepszych studentów kierunków technicznych. Na razie nie wiadomo jednak, czy pilscy studenci mechaniki oraz budowy maszyn, a także budownictwa również będą mieli szansę na ten dodatkowy profit. Uczelnia ciągle czeka na decyzję resortu w tej sprawie.

Okazuje się, że młodzież częściej wybiera do studiowania kierunki humanistycznie, ponieważ zwyczajnie wydają się one łatwiejsze. Jednak głównym źródłem przekonania o tym, że kierunki techniczne są trudne jest to, że uczniowie nie znają podstawowych pojęć i praw matematyki i fizyki, co często wynika z zaniedbań na poziomie szkoły średniej i gimnazjalnej.

Dlatego, aby zachęcić ich do studiowania, w pilskiej PWSZ, od ubiegłego roku organizowane są zajęcia wyrównawcze z przedmiotów ścisłych. To, że są one bardzo pomocne i dają efekty, potwierdzają sami studenci. Sytuację tę może również poprawić obowiązkowa matura z matematyki.
– Konieczność przygotowania się najpierw do obowiązkowej matury z tego przedmiotu, a następnie proponowane przez nas wsparcie uzmysłowi kandydatom na studia, że warto, kosztem większego wysiłku „na starcie”, zagwarantować sobie sukces w przyszłym życiu zawodowym – podsumowuje Mierzejewski.
Co najważniejsze, przyszli inżynierowie mają większe szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy. Najlepsi absolwenci uczelni będą mogli odbyć 10-miesięczny staż w renomowanych firmach, z którymi współpracuje szkoła. Pensja stażysty to 2400 złotych brutto. Warto więc o pieniądze powalczyć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: PIŁA - Kuszenie inżyniera - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto