Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Perseidy 2015 - Noc spadających gwiazd w Łodzi [ZDJĘCIA]

Dariusz Matyjaszczyk
Dariusz Matyjaszczyk
Perseidy 2015 - Noc spadających gwiazd
Perseidy 2015 - Noc spadających gwiazd materiały Łukasz Kasprzak
W środę w nocy, w Parku Źródliska i Ogrodzie Botanicznym w Łodzi odbyła się "Noc Spadających gwiazd. Perseidy można było obserwować już od godz. 21.30. Noc w Źródliskach cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Łodzi. Park zapełnił się miłośnikami astronomii.

Na Noc spadających gwiazd zapraszali do Parku Źródliska EC 1 Łódź Miasto Kultury, kawiarnia Tubajka i Muzeum Kinematografii. Impreza rozpoczęła się o godz. 21.30 przy domu ogrodnika (kawiarnia Tubajka).

Park Źródliska był pełny. Nie tylko w okolicach Tubajki. Wszędzie można było spotkać osoby, które przyszły wypatrywać gwiazd. Według szacunków organizatorów w "Nocy spadających gwiazd" uczestniczyło ok. 6 tys.

Podczas wspólnych obserwacji spadających gwiazd można było wysłuchać wielu ciekawostek i krótkich prelekcji na temat letniego nieba i samych Perseidów. Pracownicy Planetarium EC1 doradzali jak najlepiej obserwować niebo. Do Parku Źródliska przybyło w środę bardzo wielu łodzian, którzy liczyli na spełnienie się ich życzeń.

Noc spadających gwiazd odbyła się również w Ogrodzie Botanicznym. Perseidy 2015 w Botaniku można było obserwować od godziny 22.

12 sierpnia w Ogrodzie Botanicznym byli również obecni pracownicy łódzkiego Planetarium, którzy opowiadali zebranym m.in. o Perseidach. Polana w Botaniku jest oddalona od świateł ulicznych, a w Ogrodzie nie było oświetlenia, które by przeszkadzało w obserwacjach.

Perseidy 2015, które obserwowaliśmy 12 sierpnia w Łodzi, to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów. Perseidy obserwowane są od około 2 tys. lat. Tzw. spadające gwiazdy związane są z kometą 109P/Swift-Tuttle. Maksimum roju obserwuje się pomiędzy 12 i 14 sierpnia, ale widoczny jest już od połowy lipca.

Zwykle najwięcej Perseidów obserwuje się w drugiej połowie nocy i nad ranem.

Perseidy nazywane są również "łzami świętego Wawrzyńca", ponieważ 10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci.

W tym roku w Łodzi obserwowaliśmy także Zaćmienie Słońca - zdjęcia

Kolejne plenerowe wydarzenia organizowane w EC1 to plenerowy pokaz filmu "Pan Kleks w kosmosie". Sean odbędzie się 30 sierpnia o godz. 21.00 (Targowa 1/3). Kolejnym astronomicznym wydarzeniem na które zaprasza Planetarium EC1 to zaćmienie Księżyca - 28 września.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto