Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Patenty na medal Politechniki Łódzkiej. Co wynajdują łódzcy naukowcy?

Maciej Kałach
Dr Rafał Anyszka, prof. Dariusz Bieliński i mgr Mateusz Imiela ze statuetką Łódzkie Eureka, którą dostali za opracowaną technologię
Dr Rafał Anyszka, prof. Dariusz Bieliński i mgr Mateusz Imiela ze statuetką Łódzkie Eureka, którą dostali za opracowaną technologię Grzegorz Gałasiński
Politechnika Łódzka w czołówce wynalazców: W 2016 roku Urząd Patentowy przyznał łódzkiej uczelni aż 106 patentów i praw ochronnych. Pod względem ilości patentów - zajmujemy trzecie miejsce w Polsce.

Większą liczbą patentów uzyskanych w minionym roku mogą poszczycić się tylko dwie polskie uczelnie - Politechnika Wrocławska i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Również w zestawieniu wieloletnim (lata 2008 - 2016) łódzka z uczelnia techniczna z 532 patentami zajęła trzecie miejsce, za Politechniką Wrocławską i AGH.

Krem z marchwi i sztuczny muskuł

Opracowane na Politechnice Łódzkiej wynalazki, za które przyznano patenty w 2016 r., dotyczą najróżniejszych dziedzin nauki i techniki. Oto przykłady: „Sposób wytwarzania papieru przeznaczonego na papiery wartościowe”, „Sposób biodegradacji gleby zanieczyszczonej olejem opałowym”, „Sposób otrzymywania naturalnego olejku zapachowego z nasion marchwi zwyczajnej”, „Naturalny krem pielęgnacyjny przeznaczony do skóry suchej, starzejącej się”, „Wyłącznik hybrydowy prądu stałego”, „Sztuczny muskuł”, „Urządzenie do wykrywania obecności krwi”, „Tekstylna ładowarka do zasilania mobilnych urządzeń elektronicznych”, „Rapier krosna tkackiego”, „Dzianinowa cewka magnetyczna”, „Sposób mało inwazyjnej diagnostyki i naprawy konstrukcji balkonów”.

Zobacz też: Politechnika Łódzka będzie współpracować z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych

Prąd popłynie nawet podczas pożaru

6-osobowy zespół naukowców z Politechniki Łódzkiej, Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, pracujący pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Dariusza Bielińskiego z Instytutu Technologii Polimerów i Barwników Politechniki Łódzkiej, opracował i zgłosił do opatentowania mieszankę na trudnopalny kompozyt ceramizujący.

Kompozyt ten w temperaturze pokojowej jest materiałem o właściwościach elastycznych, jak kauczuk. Jednak pod wpływem wysokiej temperatury zachodzą takie zmiany w jego strukturze, że uzyskuje własności ceramiczne. Dzięki temu jest doskonałym materiałem ochronnym dla powierzchni, które mogą podlegać działaniu ognia. Można go zastosować np. do produkcji przewodów elektrycznych zapewniających ciągły przepływ prądu w trakcie pożaru.

Wynalazek ten stanowi część opracowanej w PŁ technologii „Polimerowych kompozytów ceramizujących do zastosowań w instalacjach przeciwpożarowych specjalnego przeznaczenia” nagrodzonej statuetką Łódzkie Eureka 2015.

Zobacz też: Studenci Politechniki Łódzkiej budują drugi bolid solarny

Tkanina i nitka chroniąca przed promieniowaniem

Dr hab. inż. Katarzyna Grabowska, prof. Politechniki Łódzkiej uzyskała w ubiegłym roku patent na „nitkę hybrydową do indukcji elektromagnetycznej”, a wcześniej na „tkaninę o właściwościach ekranowania przed promieniowaniem elektromagnetycznym”. Obie technologie umożliwiają produkcję tkanin i ubiorów chroniących przed szkodliwym wpływem szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego.

Technologia ta może też być wykorzystana do produkcji materiałów ekranujących służących do ochrony wrażliwych urządzeń elektronicznych. Na zastosowanie tej technologii została udzielona licencja na rzecz spółki Cenag.

Zobacz też: Łódzki Test Informatyków. Studenci sprawdzą swoją wiedzę

Dokładna, szybka i tania obróbka powierzchni

Jak pracochłonne jest oczyszczanie powierzchni przeznaczonych do lakierowania (np. karoserii samochodowej) doskonale wiedzą tylko lakiernicy.

Technologię pozwalającą znacznie ograniczyć czas i koszt operacji wykonywanych przy obróbce i oczyszczaniu powierzchni opracowano w Instytucie Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej.

Technologia ta opiera się na digitalizacji (zapisie cyfrowym) topografii powierzchni poddawanej obróbce ściernej. Twórcami wynalazku są: dr hab. inż. Jacek Sawicki, dr inż. Robert Olbrycht, mgr inż. Antoni Rzepkowski oraz mgr inż. Paulina Byczkowska.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto