(© Jakub Pokora)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Trwają ostatnie przygotowania do Re-Act Fashion - jednego z najważniejszych międzynarodowych konkursów mody ekologicznej. Do Łodzi przyjadą projektanci tworzący w nurcie zrównoważonej mody. W najbliższy piątek 12 października 21 finalistów z Polski i zagranicy powalczy o tytuł Re-Kreatora 2012 oraz nagrodę główną Prezydenta Miasta Łodzi – 15 000 złotych.

Co roku na konkurs Re-Act Fashion nadsyłanych jest setki zgłoszeń kolekcji w nurcie Eko. Do ścisłego finału jury kwalifikuje autorów 21 najciekawszych projektów, z których podczas gali wybiera trzech laureatów. W tegorocznej, czwartej już edycji Re-Act Fashion wystąpi aż 12 zagranicznych projektantów i 9 z Polski.

Kreatywność i wyobraźnia młodych twórców jest nieograniczona. Tegoroczne finałowe propozycje inspirowane są m.in. zdjęciami mikroskopijnych bakterii, linami żeglarskimi, romantycznymi wierszami, kultem ciała, mglistym jesiennym porankiem, starożytnością oraz trudnymi relacjami z ojcem. Jak przyznaje Olga Nieścier, przewodnicząca - w projektowaniu mody ekologicznej nie chodzi o obwieszenie się plastikowymi butelkami, a o projekty demonstrujące świadomość i wrażliwość estetyczną w każdym detalu myślenia i prezentacji .

Wieczór otworzy pokaz hiszpańskiego projektanta Ricardo Ramosa, laureata ubiegłorocznego Re-Act Fashion. Jego kolekcja „Santas” inspirowana jest dziedzictwem przemysłu włókienniczego rdzennej ludności Kolumbii. Zwieńczeniem gali będzie pokaz Andrei Pojezdalovej, zdobywczyni Re-Kreatora 2011. Jej kreacje powstały z używanych ubrań, które projektantka zbierała przez cały ubiegły rok. Inspiracja słowackimi strojami ludowymi w połączeniu z zestawieniem klasycznych tkanin z nietekstylnymi materiałami pochodzącymi z recyklingu stworzyły ciekawą strukturę i unikatowy charakter kolekcji na Wiosnę/Lato 2013.

Projekt co roku budzi ogromne zainteresowanie mediów, ideę Re-Actu wspierają osoby znane ze świata mody, ekologii i show biznesu. W 2009 roku ambasadorką Re-Act Fashion oraz prowadzącą galę finałową była Iza Miko, rok później zastąpiła ją Kinga Rusin. W ubiegłym roku galę prowadził duet Ada Fijał i Mateusz Szymkowiak. Ambasadorką i prowadzącą tegorocznej edycji została ponownie Kinga Rusin, której firma Pat&Rub ufundowała nagrodę dla wyróżnionego projektanta.

Organizator, Fundacja Re-Act, zaprasza także wystawę Re-Act Exhibition, która trwać będzie w dniach 5-14.10. W witrynach przy ulicy Piotrkowskiej i Kościuszki w Łodzi zaaranżowane będą ekspozycje prac finalistów z trzech ostatnich lat, w tym projekt nagrodzonej w ubiegłym roku Andrei Pojezdalovej wykonany z tapicerki samochodowej.

Sesję zdjęciową dla tegorocznego Re-Act Fashion wykonała Lidia Popiel.
Chcąc być na bieżąco warto zaglądać na stronę www.re-act.pl oraz na profil wydarzenia na Facebooku.

Czytaj także

    Komentarze (1)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Novotel (gość)

    Ale fajna inicjatywa, wreszcie w Łodzi dzieje się coś na miarę Europy Zachodniej. Tak trzyma !!!