(© Krzysztof Szymczak/archiwum Dziennika Łódzkiego)

Za napisanie zadania egzaminacyjnego można dostać od Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej nawet 400 zł. Oprócz pytania należy wskazać także możliwe odpowiedzi oraz punktację.

- Tworzenie zadań egzaminacyjnych jest rodzajem twórczości - opowiada Danuta Zakrzewska, dyrektor OKE w Łodzi. - Jednak każdy twórca, po jakimś czasie może się „wypalić”.

Skąd biorą się autorzy z nowymi pomysłami? Z konkursów. Właśnie taki ogłosiła przed tygodniem łódzka komisja. W poniedziałek ostatni dzień zgłoszeń przez internetowy formularz.

Kandydaci muszą zadeklarować m.in., czy chcą tworzyć zadania na poziomie maturalnym, gimnazjalnym czy na sprawdzian ósmoklasistów (ten ostatni zastąpi gimnazjalny w wyniku rządowej reformy oświaty). W formularzu trzeba się także pochwalić swoim wykształceniem oraz dotychczasową stycznością z systemem egzaminów (np. czy sprawdzało się państwowe testy na zlecenie OKE).

Zobacz też: I Liceum Ogólnokształcące odstresowuje uczniów [ZDJĘCIA]

- Do takich konkursów najczęściej przystępują nauczyciele lub wykładowcy z uczelni - opowiada Danuta Zakrzewska. Jeśli konkurs dotyczy zadań na egzaminy zawodowe, zgłaszają się także pracodawcy: chcą tworzyć polecenia dla przyszłych fachowców z branż, w których działają.

Ile można zarobić jako twórca zadania? Z nieoficjalnych informacji od osób związanych z systemem wiemy, że chodzi o kwoty od 400 zł (za proste zadanie zamknięte np. w arkuszu maturalnym) do kwoty ok. półtora tysiąca zł (za bardziej skomplikowane polecenia lub kilka prostych, ale połączonych w tzw. „wiązki”).

Zobacz też: XX Targi Edukacyjne w Łodzi. Weź udział w "Wielkiej Lekcji" z Piotrem Pustelnikiem

Tworzenie zadania nie wiąże się tylko ułożeniem pytania. Trzeba wskazać także np. sposób oceny i interpretacji odpowiedzi (zwłaszcza w przypadku poleceń otwartych).

Z ogłoszenia wynika, że osoby wyłonione w konkursie będą miały okazję stworzyć zadania na pierwszy egzamin po ósmej klasie planowany na wiosnę 2019 r. Ale będą one niezbędne dużo wcześniej - do arkuszy egzaminów próbnych czy informatorów.

Tymczasem najbliższa sesja egzaminów państwowych zaczyna się testami gimnazjalistów. Trzecioklasiści napiszą je w dniach 19-21 kwietnia 2017 r. Wcześniej zwykle odbywał się sprawdzian szóstoklasistów w szkołach podstawowych, ale w związku z reformą zniknął.

Początek matur 4 maja. Potrwają do 26 maja.

[cs]
[/cs]

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!