Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogrody Geyera w dawnych zakładach "Eskimo" w Łodzi. Remont budynków naprzeciw Białej Fabryki

wp, dem
Kompleks "Ogrody Geyera" powstaje w dawnych zakładach "Eskimo"  w Łodzi
Kompleks "Ogrody Geyera" powstaje w dawnych zakładach "Eskimo" w Łodzi Krzysztof Szymczak
Trwa remont budynków pofabrycznych przy Piotrkowskiej naprzeciwko Białej Fabryki. Na terenie dawnych zakładów Eskimo powstaną "Ogrody Geyera". Inwestorem jest znana firma odzieżowa "Monnari".

Dawne zakłady Eskimo zajmują tereny między ul. Piotrkowską a ul. Wólczańską, naprzeciwko Białej Fabryki.

Przez pewien czas ta rozległa nieruchomość należała do hiszpańskiej firmy Urbanica, która chciała tam wybudować luksusowe apartamenty oraz punkty handlowo-usługowe. Światowy kryzys finansowy sprawił, że z planów tych nic nie wyszło. Trzy lata temu 70 procent posesji (7 ha) od Urbaniki kupiła firma Monnari i przystąpiła do inwestycji. Co tam powstanie?

Na terenie dawnej fabryki Geyera przewidywaliśmy różną działalność: od handlu, przez biura do mieszkań. O konkretach będziemy mogli mówić po ustaleniu planu zagospodarowania przestrzennego - mówi Mirosław Misztal, prezes Monnari.

Prezes Misztal dodaje, że jego firma jest w kontakcie z developerem, który chciałby tam zainwestować. W ten sposób mogłoby powstać około 360 mieszkań. Oprócz apartamentów Hiszpanie chcieli też utworzyć zielony bulwar. Chodziło o to, że pod kompleksem pofabrycznym płynie rzeka Jasień. Szefowie Urbaniki zamierzali odkryć jej koryta, zaś po brzegach posadzić krzewy i kwiaty. Mirosław Misztal przyznał nam, że nie ma planów odkrycia Jasienia.

Na terenie inwestycji znajduje się 18 obiektów zabytkowych. Najstarsze pochodzą z lat 80. XIX stulecia, a najnowszy z lat 50. XX wieku. Wśród nich jest m.in. zespół apretury z wieżą ciśnień, bielnik i dwie kotłownie. W rejestrze znalazła się też eklektyczna, trzypiętrowa kamienica przy ul. Piotrkowskiej 293/305, która już do połowy została odnowiona.

Wszystko zaczęło się w latach 20. i 30. XIX wieku, kiedy Ludwik Geyer - pierwszy wielki fabrykant w dziejach Łodzi - zaczął inwestować. Z jednej strony ul. Piotrkowskiej powstał kompleks zwany Białą Fabryka, a z drugiej strony - na terenie dawnej fabryki Jana Krystiana Rundziehera - drugi zespół fabryczny, który po II wojnie światowej znany był jako Zakłady Przemysłu Bawełnianego "Eskimo".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto