Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogrody Geyera będą nową wizytówką Łodzi [WIZUALIZACJE]

Wiesław Pierzchała
Biura i mieszkania, handel i usługi, placówki oświatowo-kulturalne, parkingi naziemne i podziemne oraz niezwykła ścieżka dydaktyczna wzdłuż Jasienia pojawią się na terenie potężnego kompleksu Ogrody Geyera, które powstaje w dawnym imperium Geyerów między ul. Piotrkowską a ul. Wólczańską w Łodzi

Stoi tam 18 zabytkowych budynków pofabrycznych, z których 14 jest w trakcie rewitalizacji, a pozostałe stopniowo też zostaną odnowione. Inwestorem jest znana firma odzieżowa Monnari. Nawiązała ona współpracę z developerem, który od strony ul. Sieradzkiej zamierza wybudować ponad 300 mieszkań.

Planuje się, że do Ogrodów Geyera będą trzy wjazdy od ul. Piotrkowskiej oraz po jednym od strony ul. Sieradzkiej i ul. Wólczańskiej. Wewnątrz pojawią się drogi dla samochodów, ścieżki dla rowerzystów i chodniki dla pieszych. Wśród dróg wewnętrznych jedna będzie miejska. Chodzi o przedłużenie ul. Przybyszewskiego, które doprowadzi do ul. Wólczańskiej.

Jak nas poinformował Mirosław Misztal, prezes firmy Monnari, murowane ogrodzenie od strony ul. Piotrkowskiej ma być utrzymane, natomiast ogrodzenie od ul. Wólczańskiej zostanie zburzone i w jego miejscu pojawią się nowe budynki tworzące typową pierzeję. Jeśli zaś chodzi o stylową kamienicę od strony ul. Piotrkowskiej, to zakończeniu jej remontu będą w niej biura i mieszkania.

Ciekawym pomysłem jest utworzenie w kompleksie imponującej ścieżki dydaktycznych dla klientów, turystów i uczniów. Będzie ona prowadziła od ul. Piotrkowskiej do ul. Wólczańskiej wzdłuż Jasienia. Wprawdzie rzeka płynie pod ziemią, to jednak na powierzchni pojawi się struga z krzewami i kwiatami, jak na przykład niezapominajki dla zakochanych, co podkreśli walory romantyczne tego miejsca.

W ramach ścieżki pojawi się siedem stacji. Jedna z nich to Muzeum Papieru i Druku, która – w oparciu o zbiory prywatne – powstanie w jednym z budynków pofabrycznych. Znajdzie się w nim około oryginalnych 25 maszyn, które dadzą wyobrażenie o tym, jak dawniej wyglądała produkcja papieru i włókna wiskozowego.

Dla realizacji tych planów, czyli m.in. zagospodarowania zabytkowych budynków pofabrycznych i utworzenia układów komunikacyjnych, sprawą kluczową jest zatwierdzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wszystko jest na dobrej drodze, bowiem projekt planu jest gotowy i teraz dobiega końca przyjmowanie różnych uwag. Stąd nadzieja, że plan będzie wkrótce zatwierdzony, co przyśpieszy budowę i otwarcie Ogrodów Geyera, czego łodzianie – w tym miłośnicy dawnej Łodzi – nie mogą się doczekać.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto