Odzież robocza a odzież ochronna - to warto wiedzieć

Materiał partnera zewnętrznego
Odzież noszoną przez pracowników można podzielić na dwa rodzaje: roboczą i ochronną. Ubrania robocze nie wymagają certyfikowania, z kolei odzież ochronna musi posiadać odpowiednie certyfikaty potwierdzające ochronę przed danym niebezpieczeństwem.

Odzież robocza ma za zadanie zabezpieczać przed czynnikami, które nie zagrażają zdrowiu pracownika, np. w celu zastąpienia własnych ubrań pracownika przed zabrudzeniem lub zniszczeniem.

Do odzieży roboczej zalicza się również odzież reklamową lub promocyjną, która ma charakteryzować konkretną firmę lub branżę, np. pracownik obsługi klienta lub pracownik służby zdrowia. Ponadto do ubrań roboczych zalicza się również odzież jednorazowa, czyli do krótkiego stosowania.

Biorąc pod uwagę rodzaj wykonania i zastosowania, do odzieży roboczej zalicza się: koszulki, koszule, bluzy, spodnie, kombinezony, fartuchy, kamizelki ostrzegawcze, płaszcze, kurtki, czapki z daszkiem, kapelusze i berety. Odzież robocza użytkowana na wolnym powietrzu występuje w postaci ocieplanej (na zimę) i nieocieplanej (na lato). Do produkcji odzieży roboczej wykorzystywane są przede wszystkim wytrzymałe materiały z czystej bawełny lub mieszanki bawełny z tworzywami sztucznymi (np. z włókien poliestrowych bądź poliamidowych).

Do produkcji odzieży roboczej stosuje się także takie tkaniny jak np. flanelę, polar, płótno, ortalion, torlen, stylon a do odzieży jednorazowej - polipropylen.

Poza rodzajem tkanin, na wytrzymałość i wygodę użytkowania odzieży roboczej wpływa gramatura materiału i technika zszycia. Aby udoskonalić komfort noszenia ubrań roboczych coraz częściej wykorzystuje się do ich wyrobu najnowsze technologie. Dlatego najlepszej jakości ubrania robocze wyróżnia zastosowanie tkanin ułatwiających cyrkulację powietrza oraz wchłanialność potu, dzięki czemu ciało jest suche a skóra oddycha. Co więcej, w miejscach narażonych na uszkodzenia posiadają dodatkowe wzmocnienia lub podwójny szew. Wysokiej jakości ubrania robocze są także wzbogacone o elementy poprawiające funkcjonalność (kieszenie, uchwyty,przegródki) i charakteryzują się ciekawym wzornictwem.

Na rynku dostępny jest szeroki wybór ubrań roboczych - od zwykłych, których jedyną zaletą jest niska cena, po ubrania wysokiej klasy, które cechuje wytrzymałość, komfort użytkowania oraz nowoczesny wygląd.

W przypadku ubrań chroniących kryteria nieco się zmieniają. Odzież ochronna przede wszystkim ma za zadanie chronić pracownika przed różnymi niebezpieczeństwami jakie zagrażają mu w miejscu pracy.

Odzież ochronną należy nosić podczas wykonywania konkretnych czynności w pracy, gdzie występuje ryzyko uszkodzenia ciała lub przedostania się do skóry niebezpiecznych substancji.

Wysokie ryzyko niesie za sobą niska i wysoka temperatura, wilgoć, ogień, żrące substancje, opary i gazy chemiczne, hałas, obsługa niektórych sprzętów mechanicznych itd. Odzież ochronna podlega obowiązkowej certyfikacji zgodnie z ustalonymi normami BHP.

W zależności od rodzaju zagrożenia odzież ochronną można podzielić na:
- odzież niepalną
- odzież kwasoodporną
- odzież antyelektrostatyczna
- odzież wodoodporna
- odzież chroniąca przed czynnikami mechanicznymi
- odzież chroniąca przed zimnem
- odzież ostrzegawczą
- ochraniacze konkretnych części ciała (np. głowę, oczy, słuch, stopy itp.)

Odzież ochronna powinna być odpowiednio dopasowana do rozmiaru pracownika, nie może krępować ruchów oraz nie może być za luźna.

Artykuł powstał przy współpracy z producentem odzieży roboczej i reklamowej mspro-odziezrobocza.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto