Odbudują kamienicę przy Piotrkowskiej 58? Odbudują kamienicę przy Piotrkowskiej 58?

We wrześniu 2012 r. na pozostałościach zburzonej kamienicy zawisł transparent: „Łodzianie pytają gdzie kamienica”. (© fot: inicjatywa Piotrkowska 58)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Jest szansa na odbudowę kamienicy przy Piotrkowskiej 58, którą pod koniec 2009 roku PGE, zamiast zrewitalizować, wyburzyła. Odbudową zainteresowana jest łódzka firma. Ale czy PGE zgodzi się sprzedać działkę?

PGE sześć lat temu kupiła działkę przy Piotrkowskiej 58 wraz stojącą na niej zabytkową kamienicą. Niestety zamiast zrewitalizować, PGE wyburzyła kamienicę. Później PGE obiecywała, że wybuduje nowy budynek nawiązujący do wyburzonej kamienicy. Jednak prac do dziś nie rozpoczęto.

Miejski konserwator zabytków w Łodzi złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury, jednak sprawa została umorzona.

Jednak łodzianie nie dali za wygraną i rozpoczęli internetową akcję nacisku na PGE. Powstała strona www.piotrkowska58.pl oraz profil na Facebooku: http://facebook.com/Piotrkowska58/

Na tym naciski łodzian się nie skończyły. W wakacje 2012 r. na billboardzie przy łódzkiej siedzibie PGE pojawił się plakat "Łodzianie pytają: dlaczego" i zdjęcia projektu odbudowy kamienicy oraz pustego placu przy Piotrkowskiej 58. We wrześniu 2012 r. na pozostałościach zburzonej kamienicy zawisł transparent: „Łodzianie pytają gdzie kamienica”.

Tymczasem pojawił się inwestor, który chce kupić od PGE działkę i postawić budynek z taką samą fasadą jak wyburzona kamienica. Według informacji Dziennika Łódzkiego, tą firmą jest łódzki Budomal.

Okazuje się, że pojawienie się inwestora to efekt zabiegów Urzędu Miasta Łodzi. Tomasz Piotrowski, p.o. dyrektor biura prezydenta Łodzi mówi: - Udało nam się znaleźć inwestora, który chce kupić ten teren. Od wakacji trwają rozmowy w tej sprawie. Prawdopodobnie w czwartek dojdzie do spotkania PGE i nowego inwestora. Spotkanie organizuje biuro prawne UMŁ.

Sprawa kamienicy przy Piotrkowskiej 58 wizerunkowo szkodzi PGE - szczególnie w kontekście najnowszej kampanii reklamowej tej firmy. Nie wiadomo jednak, czy PGE zgodzi się na warunki finansowe łódzkiej firmy, zainteresowanej odkupieniem działki.

Wiadomości Łódź, Wydarzenia Łódź

Komentarze (18)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

łódzki podatnik (gość)

Biuro prawne UMŁ to jakieś popierdółki.

Jak można przy umowie sprzedaży zabytku nie zabezpieczyć interesów miasta?

Przecież oni dostają pieniądze z naszych podatków.

Skoro źle wykonują swoje obowiązki, to należy ich zwolnić.

Dobran (gość)

przecież już dawno bło wiadomo, że w Łodzi ma być tylko 100 kamienic :)
powoli wycinają!
!!! mia100kamienic !!! hehehe

Łodzianka (gość) (WARA od własności innych. )

Ciekawe jak byś kwiczał jakby Cię miasto wywłaszczyło z prawa własności do nieruchomości (jeśli takowe posiadasz...?) albo sprzedało teren pod Twoim bloczkiem, a nowy inwestor by to wyburzył i postawił hipermarket.

WARA od własności innych. (gość)

To czyja wreszcie była ta kamienica , a dzisiaj czyja to działka. Co łodzian obchodzi cudza własnośc? dlaczego wtrącacie sie w nie swoje.? Jak chcesz mieć zabytek , zarób kase lub idź do banku kup i remontuj. W normalnym kraju nikomu by nie przyszło do głowy wtrącac sie do nieruchomości sąsiada. PGE niech robi co chce byle by tylko zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego . I na tym powinien sie skupić UMŁ. , a nie na rozkazywaniu co gdzie ma byc .

Gregszon (gość)

za wyburzenie kamienicy (zabytku) powinno się zabrać działkę bez jakiegokolwiek odszkodowania dla PGE. Mało tego... ale cóż duży może dużo. Niech tylko ktoś z szaraczków spróbuje zrobić coś podobnego....

hgf (gość)

Przecież PGE wyprowadza się z Piotrkowskiej na Tuwima więc wszystko może pójść pod młotek. Fajna działka w końcu to jest. Moim zdaniem do odpowiedzialności powinni być pociągnięci zarówno Ci którzy działkę kupili i wyburzyli kamienicę jak i władze miasta za kiepski zabezpieczenie interesów miasta. Tak czy inaczej, za błędy jednych i drugich płacą mieszkańcy. Szkoda, że do odpowiedzialności nie są pociągnięci wszyscy spawcytego co widzimy

chłodnym okiem (gość)

PGE - Firma przyjazna mieszkańcom.
PGE - Robimy prąd i nie dotrzymujemy obietnic - Piotrkowska 58
http://www.youtube.com/watch?v=UIUEPTx_hdw

niech wybudują cokolwiek, byle ładne to było (gość)

i pasowało do otoczenia. Za 50 lat i tak stanie się zabytkiem.

Gonzalez (gość)

Najlepszy numer to to że jak idą do władzy różnej maści przygłupy to wciskają nam kit że są geniuszami mają po parę fakultetów i od różnych literek przed nazwiskiem aż się roi , mgr, doc,doktor , inż , prof. hab. i inne tego typu bzdety a jak potem byle kmiotek co ma sześć klas i siódmy korytarz robi ich w jajo jak chce , to zaczyna się płacz że to on gra nie fair - play . I jak znam życie to albo już dawno "załatwiono" z PGE że może wyburzyć tę kamienicę oraz "wzięto" pod stołem co było do wzięcia , albo mamy tak głupich decydentów że tylko ich w ścianę wbić niechby chociaż za kołek na kufajkę robili bo do niczego innego nie są zdolni .

zlosliwiec (gość)

"Później PGE obiecywała, że wybuduje nowy budynek nawiązujący do wyburzonej kamienicy. Jednak prac do dziś nie rozpoczęto. Miejski konserwator zabytków w Łodzi złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury, jednak sprawa została umorzona. " Co to znaczy "obiecywala"? Albo bylo w umowie, albo nie. Albo umowa zostala dotrzymana, albo nie. Albo sprawe zawalil ten, ktory podpisal niekorzystna umowe, albo prokurator, ktory sprawe umorzyl. Co to jest - nikt nic nie wie, czeski film, zabawy przedszkolakow?! Co za bagno...