Chcesz wyrobić sobie paszport, pamiętaj, że zmieniają się zasady dotyczące wyglądu fotografii w tym dokumencie. Od 28 sierpnia będą wydawane paszporty ze zdjęciami biometrycznymi.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Chcesz wyrobić sobie paszport, pamiętaj, że zmieniają się zasady dotyczące wyglądu fotografii w tym dokumencie. Od 28 sierpnia będą wydawane paszporty ze zdjęciami biometrycznymi. Na temat problemów z nowym „paszportowym” fotografowaniem, rozmawiamy z panią Grażyną Cieślą, z Foto Studio „Pod Filarami” w Gdańsku.

- Rząd chyba zaskoczył wszystkich nowymi przepisami, a właściwie szybkością ich wprowadzania?

- Bardzo. Dopiero 11 lipca podano wymagania dotyczące zdjęć biometrycznych i wciąż jest wiele pytań. Nic więc dziwnego, że w ciągu tygodnia dwa razy zmieniano terminy przyjmowania nowych zdjęć. Ostatni to 24 lipca.

- W takim razie czy zakłady fotograficzne wiedzą jak mają wyglądać takie zdjęcia?

- Obawiam się, że nie wszystkie. Właśnie 11 lipca byłam na specjalnym spotkaniu w urzędzie wojewódzkim. Nasz zakład działa jednak w Gdańsku, blisko wszelkich urzędów. Nie wiem, czy koledzy z mniejszych miejscowości w ogóle zdążyli dowiedzieć się czegoś o nowych zasadach.

- Czy spodziewacie się trudności?

- Już się takie zdarzają. W tym tygodniu przyszła do nas pani, żaląc się, że w punkcie paszportowym nie przyjęto od niej fotografi, choć wykonaliśmy ją według nowych wskazówek. Gorzej. Jedna pani w urzędzie nie miała zastrzeżeń, druga uznała, że fotografia jest nieprawidłowa, nie podając oczywiście dlaczego.

-Podobno istnieje jakiś szablon?

- Całe zdjęcie ma mieć 35 mm szerokości i 45 mm długości. Twarz - według tego szablonu - ma mieć na zdjęciu od 31 do 36 mm długości. Za to od zewnętrznego kącika oka do dolnej krawędzi zdjęcia ma być od 20 do 30 mm. Problem w tym, że nie wszyscy mają twarze pasujące do szablonu, który mamy stosować. Jedne głowy są okrągłe, inne pociągłe. W przypadku dzieci - robiliśmy próby - dochodzi do tego, że często uszy nie mieszczą się na fotografii. Dzieci mają bardzo duże głowy. Nie bardzo pasują do szablonu.

- Jak powinna się przygotować osoba przychodząca do zakładu po zdjęcie do nowego paszportu?

- Powinna się liczyć z tym, że na fotografii nie będzie wyglądać tak, jak by chciała. Rozczarować się mogą zwłaszcza panie, które pójdą do fryzjera, zapłacą tam kilkadziesiąt złotych, a ich fryzura na zdjęciu się nie zmieści. Liczy się bowiem wymiar twarzy - części nieowłosionej, a nie całej głowy. Trzeba też odsłonić uszy. Muszą być widoczne.

- Czy trzeba zdjąć biżuterię, na przykład kolczyki...

- Z uszu nie trzeba ich zdejmować, pod warunkiem że są niewielkie. Nie może być ich w brwiach, nosie, ustach. Biżuteria nie może zasłaniać twarzy.

- A co z okularami?

- Nie można mieć na twarzy fotochromów czy słonecznych, albo w grubych oprawkach. Nie jest dopuszczalne odbicie światła na szkłach. Oczy muszą być widoczne przez okulary.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez POLSKAPRESSE Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!