Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ochroniarze kontrolują łódzkich rowerzystów

Matylda Witkowska
Łukasz Sobieralski/archiwum Polska Press
Od kilku tygodni na ulicach Łodzi pojawiają się ochroniarze, którzy kontrolują użytkowników Łódzkiego Roweru Publicznego. Po numerze sprawdzają, czy rower nie jest kradziony. Irytuje to cyklistów, którzy w ten sposób tracą opłacony czas jazdy.

Patrole od kilku tygodni prowadzi agencja Security Service. Czytnikiem sprawdzają, czy rower jest zarejestrowany jako wypożyczony. Jeśli nie jest - proszą o zwrot pojazdu do stacji.

- Nikogo nie zatrzymujemy na siłę - mówi Paweł Włodarczyk, właściciel firmy Security Service. - Takimi kontrolami wykluczyliśmy kilkudziesięciu złodziei. Wszyscy zawsze tłumaczyli, że znaleźli rower i odprowadzają go do stacji. Żadnego takiego przypadku do tej pory nie przekazaliśmy na policję.

Jak tłumaczy Marek Pogorzelski, rzecznik prasowy firmy Nextbike, kontrole to efekt współpracy z nową firmą.

- Ochroniarze sprawdzają w systemie numer roweru i jeśli nie jest on prawidłowo wypożyczony, proszą użytkownika o zatrzymanie się - wyjaśnia Pogorzelski.

Mimo nowych metod działania do regulaminu ŁRP nie wpisano obowiązku zatrzymania się do kontroli na drodze.

- Odbywa się to na podstawie tych samych przepisów co zatrzymywanie przez ochronę osób podejrzewanych o kradzież w supermarketach. Z tą różnicą, że nie odbywa się to w supermarketach - wyjaśnia Pogorzelski.

Tymczasem, jak wyjaśnia Marzanna Boratyńska z łódzkiej drogówki, firma ochroniarska nie jest organem uprawnionym do zatrzymywania i kontrolowania kierowców.

- Możemy się zatrzymać przed ochroniarzem z uprzejmości, ale nie mamy takiego obowiązku - wyjaśnia.

Uliczne kontrole to jeden z elementów walki ze zniszczeniami i kradzieżami rowerów, które wprowadzono w ostatnim miesiącu. Łódzkie rowery są bowiem wyjątkowo często kradzione. Tylko przez pierwsze trzy miesiące sezonu skradziono 104 rowery. To 10 proc. wszystkich pojazdów.

Oprócz kontroli ulicznych firma Nextbike uruchomiła też specjalny numer: 42 214 44 44, na który można zgłaszać skradzione, porzucone lub zniszczone rowery. W podziękowaniu użytkownik dostanie 5 zł na przejazdy dodane do swojego konta.

Konieczność lepszego kontrolowania użytkowników ŁRP omawiano też na lipcowym posiedzeniu komitetu sterującego rowerem. Pojawił się pomysł, by użytkowników kontrolowała straż miejska. Jednak okazało się, że zgodnie z przepisami, jeśli nie popełniają wykroczeń drogowych, nie może tego robić. Jest też pomysł, by straż miejską wyposażyć w aplikację do sprawdzania, czy rower jest kradziony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto