2 miliardy złotych kosztowały obrazy kupione przez właściciela sklepu mięsnego, który postanowił zostać marszandem wietrząc dobry zarobek. Zwrot podatku VAT od handlu tymi dziełami sztuki miał wynieść 160 mln zł. Wyłudzeniu VAT zapobiegli funkcjonariusze z łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego.

Pracownicy i udaremnili wyłudzenie bezpodstawnego zwrotu podatku VAT w niebagatelnej kwocie 160 mln zł! Dowody popełnienia oszustwa podatkowego zabezpieczyli w wyniku przeszukania lokali należących do stron transakcji kupna - sprzedaży 20 obrazów.

Nie od dziś wiadomo, że warto inwestować w sztukę. Szczególnie młodych artystów, ponieważ ich dzieła po latach mogą stać się bardzo cenne.

To musiała być prawdziwa okazja dla młodego biznesmena, zakupu po wyjątkowej cenie 108 mln złotych za obraz. Sprawiła, że właściciel sklepu mięsnego postanowił zająć się handlem dziełami sztuki. W tej cenie nasz marszand kupił od razu 20 płócien od młodego malarza, który wcześniej był znany jedynie policji. Artysta wystawił fakturę na sprzedaż obrazów o wartości 2 miliardów 168 mln zł.

Następnie nabywca obrazów wystawił je do sprzedaży w założonej przez siebie galerii internetowej, wyceniając je na 300 mln zł każdy. Nie dokonano zapłaty za towar, a transakcję zabezpieczono wekslem.

Młody artysta wykazał sprzedaż obrazów w deklaracji VAT, nie wpłacił jednak należnego od tej transakcji podatku. Z kolei nabywca zażądał zwrotu podatku VAT, którego wcześniej nie zapłacił w cenie towaru.

W wyniku przeszukania 6 lokali należących do stron umowy, zabezpieczono dowody potwierdzające popełnienie oszustwa podatkowego – dokumentację transakcji kupna-sprzedaży i obrazy, których rzeczywista wartość zostanie wyceniona przez biegłego.

Za wystawianie lub posługiwanie się nierzetelnymi fakturami oraz wprowadzenie w błąd organu podatkowego i narażenie na bezpodstawny zwrot podatku grozi kara pozbawienia wolności do lat 5 albo grzywna do prawie 19,2 mln zł albo obie te kary łącznie.

W sprawie toczy się śledztwo pod nadzorem prokuratora, a wobec nabywcy wszczęto także kontrolę celno-skarbową wg obowiązującej od 1 marca br. nowej procedury kontrolnej.

Czytaj także

  Komentarze (1)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  SaycoRa

  Się naczytali o karuzelach VAT,ale nie czytali ze zrozumieniem.Wpadli nie przez czujność służb a przez własną delikatnie ujmując niefrasobliwość.Proceder wyłudzania zwrotów trwa w najlepsze,nie przez nieudolność służb - przez złe prawo.Całkiem wyeliminować się takich przypadków nie da (bo Unia),ale można ograniczyć do minimum.

  genne (gość)

  ,,Niestety wyłudzeniu VAT zapobiegli funkcjonariusze..."
  Czyżby autor tej wiadomości coś stracił?