Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obrazy z muzeum i kamper. Zobacz nowe murale Fundacji Urban Forms [ZDJĘCIA]

Adam Tubilewicz
M.Sikora/Fundacja Urban Forms
Zakończył się projekt Off Galeria Fundacji Urban Forms. Pięciu twórców związanych z Łodzią stworzyło trzy murale będące interpretacjami obrazów wchodzących w skład Galerii Mistrzów Polskich. Na przełomie października i listopada Fundacja wzbogaciła miejskie ściany o trzy kolejne malowidła.

Czegoś takiego w Łodzi jeszcze nie było. - Namówiliśmy młodych artystów, aby, wyjątkowo nie przy dużych ciągach komunikacyjnych, ale na ściany mało uczęszczanych podwórek, przenieśli klasyczne obrazy z zasobów Muzeum Miasta Łodzi – mówi Teresa Latuszewska-Syrda, prezes Fundacji Urban Forms.

Ważnym założeniem Off Galerii był fakt, że murale miały stanowić swobodną, autorską interpretację obrazów. Wszystkie działania konsultowano z mieszkańcami, którzy przekonali Fundację, aby malowidła były kolorowe.

Pierwszy z murali powstał przy ul. Pogonowskiego 35 tuż obok boiska Szkoły Podstawowej Nr 26 w Łodzi. Malunek przedstawia autorską interpretację obrazu Jerzego Krawczyka „Myśli o działaniu, myśli o myśleniu”. Wykonali go dwaj łódzcy grafficiarze - Ntk Ovca i Meisal.

Kolejne malowidło można oglądać na dwóch ścianach podwórka przy ul. Legionów 49 i 51. Wykonały je Ola Adamczuk i Paulina Nawrot jako interpretację obrazu Adama Muszki "Chederowe wspomnienia".

Trzeci z murali, na ścianie przy ul. Pogonowskiego 12, wykonał Egon Fietke na podstawie obrazu "Madonna astronautów" Wacława Kondka. – Artysta przyjmował sugestie i uwagi, a następnie zaproponował drobne zmiany w projekcie, które zostały ostatecznie zaaprobowane przez mieszkańców. Nie stanowiły one poważnej ingerencji w projekt, pozwoliły natomiast na skuteczniejszą identyfikację mieszkańców z powstałym malowidłem – mówią przedstawiciele Fundacji Urban Forms.

Jednak Off Galeria to nie tylko murale. Fundacja Urban Forms przygotowała także warsztaty dla mieszkańców Starego Polesia i wycieczki do Muzeum Miasta Łodzi. Kulminacją projektu był uroczysty wernisaż 18 października, podczas którego mieszkańcy przeszli gotowym już szlakiem Off Galerii.

Inspiracją dla Fundacji Urban Forms był realizowany od 2012 roku w Londynie projekt Dulwich Outdoor Gallery. Znani artyści przetwarzają na różne formy streetartu wybrane dzieła XVII-wiecznych artystów.

Projekt Off Galeria został sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Oprócz projektu Off Galeria, w październiku i listopadzie Galeria Urban Forms wzbogaci się o trzy nowe murale. Na przełomie października i listopada przy Pogonowskiego powstały dwa malowidła. Pod numerem 33 można oglądać jednooką dziewczynę spowitą pajęczyną autorstwa argentyńskiej artystki Caro Pepe. Z kolei pod numerem 35 artyści z ukraińskiego Kickit art. studio namalowali bajecznie kolorowego kampera.

Trzeci mural powstaje na ścianie bloku przy ul. Brzechwy 5. Tworzy go meksykańska malarka Paola Delfin. – Mogę powiedzieć otwarcie, że pod względem wartości artystycznej będzie to jeden z naszych najlepszych murali. Paola to nie tyle artystka street artu co malarka, która świetnie operuje światłocieniem. Warto dodać, że młodzi artyści sami zgłosili się do nas z propozycją stworzenia murali w Łodzi - dodaje Teresa Latuszewska-Syrda.

Czytaj też:

OFF Galeria. Na Polesiu powstają nowe murale [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto