Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe zasady punktowania egzaminu gimnazjalnego - poznaj szczegóły

redakcja
redakcja
gimnazjaliści
gimnazjaliści Grzegorz Lipiec / echodnia.eu
Znamy już nowe zasady punktowania egzaminu gimnazjalnego, który uczniowie napiszą w tym roku szkolnym. Punkty zastąpią procenty.
Jak dobrze wybrać szkołę średnią?

Na tę informację czekały tysiące gimnazjalistów z trzecich klas. To oni w tym roku będą zdawać egzamin gimnazjalny na nowych zasadach. Dziennikarzom gazety Echo Dnia udało się ustalić zasady jego punktowania.

Punkty nadal ważne

Punkty są bardzo ważne dla gimnazjalistów, bo decydują o przyjęciu do wymarzonego liceum czy technikum. Do tej pory było tak: za egzamin gimnazjalny uczeń dostawał 100 punktów, po 50 za test humanistyczny i 50 za matematyczno-przyrodniczy. Do tego można było uzyskać drugie 100 punktów za oceny na świadectwie i inne osiągnięcia ucznia.

W sumie absolwent gimnazjum mógł uzbierać maksymalnie 200 punktów. - I taka liczba pozostanie. Nie przewidujemy zmian w punktowaniu świadectwa i osiągnięć uczniów. Zmienia się jedynie sposób punktowania egzaminu gimnazjalnego - mówi Grzegorz Bień, świętokrzyski wicekurator oświaty, który wrócił z Warszawy, gdzie ustalano właśnie zasady punktacji. Ministerstwo Edukacji Narodowej chce, aby były one podobne w całym kraju.

Nowy egzamin gimnazjalny

Najważniejsza rzecz to właśnie sposób punktowania egzaminu gimnazjalnego. Musiał on ulec zmianie, bo od tego roku szkolnego zmienia się sam egzamin gimnazjalny.Część humanistyczna została podzielona na test z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz test z języka polskiego. Część matematyczno-przyrodnicza podzielona została na test z przedmiotów przyrodniczych i test z matematyki. Do tego dochodzi test z języków obcych na dwóch poziomach zaawansowania.

Punktowanie - procent razy 0,2

Już wiadomo, że podczas rekrutacji pod uwagę będą brane wyniki z pięciu testów. - Wynik testu z języka obcego dla poziomie zaawansowanym będzie liczony w czasie rekrutacji dopiero od roku szkolnego 2018/19 - informuje Grzegorz Bień.

Pojawia się nowość - zamiast wyniku punktowego uczniowie otrzymają wynik procentowy testu. Potem te procenty zostaną przeliczone na punkty. - Według zasady, że jeden procent to 0,2 punktów - tłumaczy Grzegorz Bień.

To oznacza, że stuprocentowy wynik testu daje 20 punktów, a na przykład 70 procent to 14 punktów. Tak będą punktowane wszystkie testy: czyli historia (z wiedzą o społeczeństwie), język polski, przedmioty przyrodnicze, matematyka i język obcy na poziomie podstawowym. Maksymalnie będzie można otrzymać za testy sto punktów.

Przykład punktowania egzaminu gimnazjalnego na nowych zasadach:

Adam otrzymał 60 procent z testu z historii, 70 procent z testu z języka polskiego, przedmioty przyrodnicze zaliczył na 55 procent, matematykę na 48 procent a języki obce na 76 procent. Poszczególne wyniki mnożymy przez 0,2 i mamy: za historię 12 punktów, język polski - 14 punktów, przedmioty przyrodnicze - 11 punktów, matematykę - 9,6 punktów i język obce - 15,2 punktów. W sumie za te pięć testów otrzymał 61,8 punktów na sto możliwych.

Porównaj wynik egzaminu z innymi

Kolejną nowością jest wynik centylowy z każdego testu, który każdy uczeń otrzyma na świadectwie. - Ten wynik pokaże, jak wypadł w porównaniu z innymi uczniami. Dla przykładu jeśli będzie mieć wynik 70 procent to oznacza, że taki odsetek uczniów napisał tak samo lub gorzej ten test - wyjaśnia Jan Korczyński z kieleckiej delegatury Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

Chcesz lepszy wynik na egzaminie - warto być laureatem

Tak jak w poprzednich latach na duże korzyści mogą liczyć laureaci i finaliści wojewódzkich konkursów przedmiotowych. Ci pierwsi są przyjmowani poza kolejnością do szkół ponadgimnazjalnych. Dostają też sto procent za egzamin i są z niego zwolnieni. Tu istotna informacja. Jeśli na przykład byli laureatami konkursu z języka polskiego to dostają 100 procent za dwa testy: z języka polskiego i historii. Tak samo zwycięstwo w konkursie z fizyki daje im 100 procent punktów zarówno z testu przyrodniczego, jak i matematycznego. Finaliści konkursów dostaną cztery dodatkowe punkty, tak jak dotychczas.

To są jeszcze nieoficjalne zasady punktowania. - Ostateczne zasady rekrutacji na rok szkolny 2012/13 ogłosimy na przełomie stycznia i lutego - informuje Grzegorz Bień.

Źródło: Wiemy już jak będzie punktowany nowy egzamin gimnazjalny - www.echodnia.eu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe zasady punktowania egzaminu gimnazjalnego - poznaj szczegóły - Łódź Nasze Miasto

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto