Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe kierunki studiów na łódzkich uczelniach

Maciej Kałach
Grzegorz Gałasiński
Największe łódzkie uczelnie kuszą maturzystów nowymi kierunkami studiów. Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka i Uniwersytet Medyczny przygotowały łącznie 8 nowych kierunków.

Największe szkoły wyższe w Łodzi prawie zakończyły już prace nad skonstruowaniem oferty dla absolwentów ogólniaków i techników z 2017 roku. Jak przed każdym naborem, doszło do jej częściowego odświeżenia. Łącznie na Uniwersytecie Łódzkim, Politechnice Łódzkiej oraz na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi można naliczyć 8 nowych kierunków, dostępnych dla posiadaczy „świadectwa dojrzałości”.

Politechnika Łódzka

Na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia (czyli bezpłatnych dla posiadaczy matury) oferowanych na kilkudziesięciu kierunkach Politechnika Łódzka przygotowała 4750 miejsc - dwa z tych kierunków to nowości. W obu przypadkach absolwent dostanie tytuł inżyniera po czterech latach nauki.

W ofercie Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów debiutuje inżynieria wzornictwa przemysłowego.

- Są to studia dla osób, które pasjonuje wzornictwo i chcą projektować futurystyczne, praktyczne, designerskie produkty i usługi. Nowy kierunek łączy kompetencje inżynierskie, czyli znajomość techniki i technologii z rozwojem artystycznych pasji oraz ekonomiczną i marketingową wiedzą. Dzięki interdyscyplinarnemu wykształceniu studenci inżynierii wzornictwa przemysłowego poznają w teorii i praktyce, jak tworzyć projekty użytkowe dla firm produkcyjnych oraz badać i przewidywać zachowania konsumentów - opowiada o inżynierii wzornictwa przemysłowego dr Ewa Chojnacka, rzecznik PŁ.

CZYTAJ TEŻ: Zarobki absolwentów łódzkich uczelni. Najwięcej zarabia się po ukończeniu Politechniki Łódzkiej

Z kolei Wydział Chemiczny we współpracy z Centrum Kształcenia Międzynarodowego PŁ uruchamia studia prowadzone w języku angielskim. To advanced biobased and bioinspired materials (czyli biomateriały inspirowane naturą).

- Natura bywa często dla inżynierów znakomitym wzorem do tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Trzeba tylko nauczyć się ją podglądać i czerpać z jej mądrości - opisuje cel nowych studiów Ewa Chojnacka. - Ich interdyscyplinarny charakter tworzy połączenie wiedzy z chemii, biologii, medycyny, fizyki i nauk technicznych. Studenci mają nauczyć się projektowania, wytwarzania i analizowania właściwości materiałów funkcjonalnych o znaczeniu biologicznym i medycznym, ich zastosowania oraz metod utylizacji.

Politechnika Łódzka przyjmuje dokumenty na studia pierwszego stopnia od 2 czerwca do 14 lipca 2017 r. Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone 25 lipca 2017 r.

Uniwersytet Łódzki

W ofercie Uniwersytetu Łódzkiego można doliczyć się 5 nowości pierwszego stopnia dla maturzystów (część z nich wyczekuje jeszcze zgody senatu UŁ na uruchomienie). Można traktować je jako modyfikację wciąż istniejących kierunków lub rozwinięcia dotychczasowych specjalizacji. Ten drugi przypadek to np. twórcze pisanie, istniejące dotąd jako specjalność w ramach kulturoznawstwa na Wydziale Filologicznym. Ta sama jednostka proponuje także produkcję teatralną.

ZOBACZ TEŻ: Ile zarabiają absolwenci Uniwersytetu Łódzkiego?

- Program studiów obejmuje 360 godzin praktyk zawodowych w instytucjach związanych z produkcją i organizacją widowisk - obiecują twórcy produkcji teatralnej.

Organizację promocyjnego spotkania dla maturzystów w EC1 mają już za sobą twórcy kierunku popularyzacja i nauczanie fizyki. Wybór miejsca nie był przypadkowy. To właśnie w takich centrach jak EC1 mają znajdować pracę „popularyzatorzy” z dyplomem Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej. Ta sama jednostka przedstawia jako nowość także fizykę medyczną.

Na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych na samodzielny kierunek wyrosły studia azjatyckie.

Nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Łódzkim

Elektroniczna rekrutacja na Uniwersytecie Łódzkim rusza 9 maja, zaś jej główny etap trwa do 10 lipca.

Uniwersytet Medyczny

Uniwersytet Medyczny swoją nowością dla maturzystów chwali się już od marca. To koordynowana opieka senioralna. Twórcy nowego kierunku z Wydziału Nauk o Zdrowiu przekonują, że takich studiów jeszcze w Polsce nie było - ich program łączy w sobie wiedzę medyczną z umiejętnością organizowania życia seniorowi: tak, aby ten czuł się w społeczeństwie szczęśliwszy, a dzięki temu dłużej cieszył się zdrowiem. Absolwent z licencjatem będzie mógł realizować się na jednej z dwóch ścieżek. „Menedżerska” to propozycja, dla osób chcących zarządzać instytucjami i firmami, które oferują usługi dla seniorów - np. turystyczne (i wcale nie chodzi tylko o pielgrzymki). Druga ze ścieżek przygotuje do roli opiekuna seniora. Takie osoby zatrudniane są przez opiekę społeczną, lub przez samych seniorów (jak często bywa w krajach Europy Zachodniej).

Uniwersytet Medyczny uruchamia nowy kierunek: koordynowana opieka senioralna

Uniwersytet Medyczny jeszcze nie przedstawił kandydatom szczegółowego harmonogramu rekrutacji, ale twórcy nowego kierunku zapowiedzieli, że zapisy ruszą 27 kwietnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto