Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe Centrum Łodzi - czy będziemy mieli "szklaną rurę"?

Anna Pawłowska
Projekt Specjalnej Strefy Sztuki, czyli tzw. szklanej rury, to kolejna inwestycja, która wzbudza emocje
Projekt Specjalnej Strefy Sztuki, czyli tzw. szklanej rury, to kolejna inwestycja, która wzbudza emocje fot. materiały prasowe
Najpierw posłanka Zdzisława Janowska (SdLP), a potem także Marek Żydowicz, szef festiwalu Plus Camerimage złożyli do organów kontrolnych - m.in. Regionalnej Izby Obrachunkowej - prośby o przyjrzenie się finansowaniu Specjalnej Strefy Sztuki w Łodzi.

RIO poprosiła o wyjaśnienia Radę Miejską, która uchwaliła dofinansowanie projektu. Odpowiedź ma wpłynąć do 7 kwietnia.

Specjalna Strefa Sztuki to nie jedyna inwestycja, która miałaby powstać w nowym centrum miasta, w okolicach dworca Łódź Fabryczna i elektrowni EC1. Kolejnym ważnym obiektem, który jednak miejskiego dofinasowania nie otrzymał, jest Camerimage Łódź Center.

- W uchwale budżetowej sejmiku Urzędu Marszałkowskiego i załącznikach nie ma zapisu dotyczącego Specjalnej Strefy Sztuki - wyjaśnia swoją prośbę do RIO Marek Żydowicz. - Taki zapis pojawia się dopiero w uchwale sejmiku z 9 lutego 2010 roku, czyli przyjętej już po uchwale budżetowej Urzędu Miasta Łodzi, przyznającej dofinansowanie SSS. Czy w sytuacji, kiedy nie było zapisu ze strony Urzędu Marszałkowskiego, rada miasta miała podstawy do podjęcia uchwały?

- To bardzo dziwne, że pełnomocnik prezydenta, Marek Żydowicz, ma wątpliwości, czy budżet został przyjęty zgodnie z prawem - komentuje Tomasz Kacprzak, przewodniczący rady miejskiej. - Dla mnie to wykorzystywanie własnej funkcji do załatwiania prywatnych interesów. Nie powinno się zdobywać pieniędzy na inwestycję kulturalną atakując inną inwestycję.

Przewodniczący rady miejskiej przekazał pismo RIO prezydentowi Łodzi, Tomaszowi Sadzyńskiemu.

- Odpowiedź prezydenta, odesłana dwa dni później, brzmi: "w uchwale nie ma nieprawidłowości" - wyjaśnia Magdalena Sosnowska, z biura rzecznika prasowego prezydenta.

SSS miała być finansowana z trzech źródeł publicznych. Połowę środków, z wycenionej na 380 mln zł netto inwestycji, miało zapewnić miasto wspólnie z Urzędem Marszałowskim, drugą połowę planowano pozyskać z funduszy unijnych, którymi dysponuje minister kultury. Projekt oczekuje na realizację na liście rezerwowej w ministerstwie.

- Specjalna Strefa Sztuki znajduje się w wieloletnim planie inwestycyjnym Urzędu Marszałkowskiego województwa łódzkiego - potwierdza Maciej Łaski, z biura prasowego UM. - 190 milionów złotych ma zapewnić ministerstwo kultury, po 96 milionów złotych urząd miejski i marszałkowski.

Kolejnymi problemami związanymi ze Specjalną Strefą Sztuki są, według pisma Żydowicza, powiększające się koszty budowy projektu, związane z planami rozbudowy budynku.

- Charly Moeller z firmy Moeller Architekten + Ingenieure, która wygrała konkurs na wykonanie projektu SSS, powiedział, że projekt powiększył się o dwie kondygnacje. A Andrzej Falicz, kierownik zespołu do spraw projektu SSS, dodał, że znacznie powiększone zostały powierzchnie o charakterze komercyjnym - mówi szef Camerimage. - Którą wycenę projektu: pierwotną, na 380 milionów złotych, czy obecną, po powiększeniu zakresu projektu, brał pod uwagę Urząd Marszałkowski przyznając dofinansowanie Specjalnej Strefy Sztuki?

Andrzej Walczak, który pilotuje projekt SSS, wypowiada się oszczędnie i zachowawczo. Potwierdza, że projekt zmienił się w stosunku do pierwotnego, co jest jego zdaniem normalną procedurą. Po tym, jak niemieccy architekci przekazali dokumentację polskiemu zespołowi odpowiedzialnemu za SSS, zespół ten ma teraz czas na przejrzenie dokumentów i ewentualne uwagi.

- Proces przeglądania dokumentacji przebiega sprawnie, jest ona w trakcie szczegółowej analizy. Projekt nie zostanie odebrany jeszcze przez kilkanaście dni - mówi Andrzej Walczak. Milczy natomiast na temat obecnych kosztów inwestycji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe Centrum Łodzi - czy będziemy mieli "szklaną rurę"? - łódzkie Nasze Miasto

Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto