44 mln zł kosztowała budowa nowoczesnej sali koncertowej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów, która powstała przy ul. Żubardzkiej w Łodzi. 4 października odbędzie się w niej uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego uczelni.

Dzięki nowej sali koncertowej Akademia Muzyczna w Łodzi zyskała ok. 5,5 tys. m kw. nowoczesnej przestrzeni. Widownia liczy niemal 300 miejsc, a scena może pomieścić 80-osobową orkiestrę symfoniczną i 80-osobowy chór. Przed sceną znajduje się fosa dla orkiestry z zapadnią do realizacjach spektakli operowych i tanecznych. Ponad 300 m. kw. estrady i kurtyna umożliwiają wystawianie przedstawień teatralnych.

Zdaniem rektora łódzkiej AM prof. Cezarego Saneckiego oddanie sali koncertowej to bardzo ważny etap w rozwoju uczelni. "Nowy budynek daje nam nowe możliwości i nową przestrzeń, pozwala złapać oddech w planowaniu bieżącej działalności dydaktycznej i urealnianiu planów związanych ze zwiększaniem ilości kierunków studiów" - uważa rektor uczelni.

W 2014 roku Akademia uruchomi dyrygenturę symfoniczną oraz kierunek z trzema nowymi specjalnościami: muzyka estradowa, choreografia sceniczna i musical.

Rektor przyznaje, że uczelnia długo czekała na możliwość, aby wszystkie projekty artystyczne przygotowywane przez studentów i pedagogów móc prezentować na własnej scenie. "Sercem nowego budynku jest nowoczesna, piękna sala koncertowa ze świetną akustyką, która - mam nadzieję - w niedługim czasie wpisze się w pejzaż kulturalny Łodzi i całego regionu" - podkreśla prof. Sanecki.

4 października odbędzie się w niej uroczysta inauguracja roku akademickiego 2013/2014 połączona z nadaniem tytułu doktora honoris causa wybitnemu dyrygentowi, Jerzemu Semkowowi. Natomiast 17 października zaplanowano uroczysty koncert inauguracyjny Orkiestry Symfonicznej Akademii pod kierunkiem Jerzego Semkowa. Otworzy on festiwal, na który złożą się najciekawsze projekty artystyczne i naukowe studentów, pedagogów uczelni oraz zaproszonych gości.

Według przedstawicieli uczelni wszystkie elementy wyposażenia sali są podporządkowane akustyce, a zastosowany wysokiej klasy system nagłośnieniowy daje możliwość kwadrofonicznego odtwarzania i interaktywnego dysponowania dźwiękiem. W nowym obiekcie możliwa będzie realizacja koncertów, spektakli i nagrań oraz transmisji do telewizji, radia i internetu.

Oświetlenie sali jest w pełni zautomatyzowane i zdalnie sterowane, a nowoczesny system kamer, ekrany i rzutniki, umożliwiają projekcje filmów w jakości porównywalnej z prezentacjami kinowymi. Na techniczne zaplecze sali koncertowej składają się m.in. magazyny instrumentów oraz garderoby.

Nowy obiekt liczy cztery kondygnacje; znalazły się w nim także sale do ćwiczeń i prób m.in. dla orkiestr i chórów. Gmach jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych, a obok budynku znajduje się parking z 70 miejscami.

Inwestycja rozpoczęła się jesienią 2008 r. i kosztowała ok. 44 mln zł. Ponad 29 mln zł pochodziło ze środków unijnych; pozostała kwota - z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

To nie jedyna inwestycja realizowana przez łódzką Akademię Muzyczną przy udziale środków unijnych. Trwa także rewitalizacja głównej siedziby uczelni - pałacu Karola Poznańskiego przy ul. Gdańskiej. Odnowiona ma zostać fasada budynku, ogrodzenie i przypałacowy park. Prace mają się zakończyć w połowie 2015 r. a ich koszt to ponad 22 mln zł.

W przyszłym roku gotowy ma być natomiast Regionalny Ośrodek Kultury, Edukacji i Dokumentacji Muzycznej, który powstaje obok głównej siedziby - przy ul. 1-go Maja.

W Ośrodku mieścić się będzie m.in.: biblioteka główna i fonoteka a także pracownia kształcenia słuchu i badań nad percepcją słuchową dzieła muzycznego. Przewidziano również utworzenie letniej sceny. Inwestycja kosztować ma ponad 29 mln zł.
szu/ drag/

Komentarze (4)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

. (gość) (łodzianin)

Tuż przy sali znajduje się przystanek 8 i 13, jakieś 300 metrów dalej jest przystanek 78,96. 2 przystanki tramwajowe dalej można przesiąść się z 2 i 5.

łodzianin (gość)

Czy można tam dojechać tramwajem, czy jest to miejsce tylko dla właścicieli samochodów ?

tadek (gość)

niech mi ktoś wytłumaczy dlaczego taki obiekt powstał akurat w tym miejscu? czy nie było lepszego miejsca?? w centrum jest już może za dużo nowoczesnych obiektów kultury?? jeden argument prosze