Nowa sala koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi [ZDJĘCIA]

44 mln zł kosztowała budowa nowoczesnej sali koncertowej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów, która powstała przy ul. Żubardzkiej w Łodzi. 4 października odbędzie się w niej uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego uczelni.

Dzięki nowej sali koncertowej Akademia Muzyczna w Łodzi zyskała ok. 5,5 tys. m kw. nowoczesnej przestrzeni. Widownia liczy niemal 300 miejsc, a scena może pomieścić 80-osobową orkiestrę symfoniczną i 80-osobowy chór. Przed sceną znajduje się fosa dla orkiestry z zapadnią do realizacjach spektakli operowych i tanecznych. Ponad 300 m. kw. estrady i kurtyna umożliwiają wystawianie przedstawień teatralnych.

Zdaniem rektora łódzkiej AM prof. Cezarego Saneckiego oddanie sali koncertowej to bardzo ważny etap w rozwoju uczelni. "Nowy budynek daje nam nowe możliwości i nową przestrzeń, pozwala złapać oddech w planowaniu bieżącej działalności dydaktycznej i urealnianiu planów związanych ze zwiększaniem ilości kierunków studiów" - uważa rektor uczelni.

W 2014 roku Akademia uruchomi dyrygenturę symfoniczną oraz kierunek z trzema nowymi specjalnościami: muzyka estradowa, choreografia sceniczna i musical.

Rektor przyznaje, że uczelnia długo czekała na możliwość, aby wszystkie projekty artystyczne przygotowywane przez studentów i pedagogów móc prezentować na własnej scenie. "Sercem nowego budynku jest nowoczesna, piękna sala koncertowa ze świetną akustyką, która - mam nadzieję - w niedługim czasie wpisze się w pejzaż kulturalny Łodzi i całego regionu" - podkreśla prof. Sanecki.

4 października odbędzie się w niej uroczysta inauguracja roku akademickiego 2013/2014 połączona z nadaniem tytułu doktora honoris causa wybitnemu dyrygentowi, Jerzemu Semkowowi.
∨ Czytaj dalej

Natomiast 17 października zaplanowano uroczysty koncert inauguracyjny Orkiestry Symfonicznej Akademii pod kierunkiem Jerzego Semkowa. Otworzy on festiwal, na który złożą się najciekawsze projekty artystyczne i naukowe studentów, pedagogów uczelni oraz zaproszonych gości.

Według przedstawicieli uczelni wszystkie elementy wyposażenia sali są podporządkowane akustyce, a zastosowany wysokiej klasy system nagłośnieniowy daje możliwość kwadrofonicznego odtwarzania i interaktywnego dysponowania dźwiękiem. W nowym obiekcie możliwa będzie realizacja koncertów, spektakli i nagrań oraz transmisji do telewizji, radia i internetu.

Oświetlenie sali jest w pełni zautomatyzowane i zdalnie sterowane, a nowoczesny system kamer, ekrany i rzutniki, umożliwiają projekcje filmów w jakości porównywalnej z prezentacjami kinowymi. Na techniczne zaplecze sali koncertowej składają się m.in. magazyny instrumentów oraz garderoby.

Nowy obiekt liczy cztery kondygnacje; znalazły się w nim także sale do ćwiczeń i prób m.in. dla orkiestr i chórów. Gmach jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych, a obok budynku znajduje się parking z 70 miejscami.

Inwestycja rozpoczęła się jesienią 2008 r. i kosztowała ok. 44 mln zł. Ponad 29 mln zł pochodziło ze środków unijnych; pozostała kwota - z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

To nie jedyna inwestycja realizowana przez łódzką Akademię Muzyczną przy udziale środków unijnych. Trwa także rewitalizacja głównej siedziby uczelni - pałacu Karola Poznańskiego przy ul. Gdańskiej. Odnowiona ma zostać fasada budynku, ogrodzenie i przypałacowy park. Prace mają się zakończyć w połowie 2015 r. a ich koszt to ponad 22 mln zł.

W przyszłym roku gotowy ma być natomiast Regionalny Ośrodek Kultury, Edukacji i Dokumentacji Muzycznej, który powstaje obok głównej siedziby - przy ul. 1-go Maja.

W Ośrodku mieścić się będzie m.in.: biblioteka główna i fonoteka a także pracownia kształcenia słuchu i badań nad percepcją słuchową dzieła muzycznego. Przewidziano również utworzenie letniej sceny. Inwestycja kosztować ma ponad 29 mln zł.
szu/ drag/

Komentarze (4)

avatar
avatar
. (gość) łodzianin

Tuż przy sali znajduje się przystanek 8 i 13, jakieś 300 metrów dalej jest przystanek 78,96. 2 przystanki tramwajowe dalej można przesiąść się z 2 i 5.

avatar
tadek (gość)

niech mi ktoś wytłumaczy dlaczego taki obiekt powstał akurat w tym miejscu? czy nie było lepszego miejsca?? w centrum jest już może za dużo nowoczesnych obiektów kultury?? jeden argument prosze

Wybierz kategorię