Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa koncepcja zagospodarowania przestrzennego Łodzi. Sprawdź, jak zmieni się miasto do 2050 r.

Marcin Bereszczyński
Krzysztof Szymczak
Władze Łodzi przygotowują się do nowej koncepcji zagospodarowania przestrzennego miasta. Dokument zadecyduje o urbanizacji miasta do 2050 r.

Łodzianie mogą zgłaszać uwagi i propozycje do projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. To jeden z najważniejszych dokumentów urbanistycznych. Ma obowiązywać do 2050 r. Stanie się podstawą dla uchwalania planów miejscowych. Będzie bazą ustaleń, gdzie znajdą się tereny mieszkaniowe, przemysłowe i jak poprowadzić arterie komunikacyjne.

Projekt studium został wyłożony do wglądu w poniedziałek. Można zapoznać się z nim do 15 września. Uwagi można składać do 9 października. Ostateczną wersję studium uchwalą radni pod koniec roku.

- To jeden z najważniejszych projektów w rozwoju miasta, bo decyduje o tym, jak ma zmieniać się do 2050 r., a nie w najbliższych latach - mówi wiceprezydent Łodzi Wojciech Rosicki. - Ważne, aby łodzianie włączyli się w proces tworzenia studium i zgłaszali swoje uwagi. Gdy studium zostanie uchwalone, to nie będziemy mogli kształtować przestrzeni miasta wedle oczekiwań mieszkańców.

Jedną z najciekawszych propozycji zapisanych w projekcie studium jest zagospodarowanie Brusa. Olbrzymi teren miasto wykupiło w 2009 r. od Agencji Mienia Wojskowego za 70 mln zł. Planów zagospodarowania było wiele. Mówiło się nawet o budowie toru Formuły 1.

- Nasz pomysł, to przeznaczenie części terenów pod zabudowę rezydencką, czyli działki powyżej 2 tys. mkw. Chcemy tam przyciągnąć osoby, które budują się poza Łodzią i tam zostawiają podatki. Z pieniędzy za działki na Brusie wybudujemy na pozostałym obszarze atrakcyjne przestrzenie zielone.

Projekt studium został podzielony na dwie części: dotyczącą zabudowy i układu komunikacyjnego. Zabudowa składać się będzie z trzech stref: wielkomiejskiej w centrum, ogólnomiejskiej i terenów wyłączonych spod zabudowy. Pierwsza strefa ma elementy restrykcyjne, gdzie nie można zmieniać zabudowy, kolejna z wariantami przekształceń i ostatnia wymagająca nowych obiektów wysokiej jakości. W strefie ogólnomiejskiej będzie dużo konfliktów zabudowy mieszkaniowej i przemysłu i te problemy trzeba w studium rozstrzygnąć. Ostatni teren ma powstrzymać nową zabudowę i późniejsze dociągnięcie rur wodociągowych na opłotki miasta.

Część komunikacyjna zakłada dwie obwodnice: wewnętrzną i zewnętrzną. Wewnętrzna prowadzona osią ul.: Kopcińskiego, Inflanckiej, Karskiego, al. Politechniki, Paderewskiego wymaga rozbudowy ul. Karskiego, aby wpiąć ją do Zgierskiej, a na południu przez ul. Żeligowskiego do al. Politechniki. Zewnętrzna obwodnica to ul. Nowokonstytucyjna i Nowośląska połączona z al. Włókniarzy i ul. Inflancką. Północny odcinek Nowokonstytucyjnej wpisano jako inwestycyjny priorytet do 2030 r.

URBANIZUJMY ŁÓDŹ
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Łodzi zostało wyłożone do wglądu w poniedziałek. Z jego treścią można zapoznać się do 15 września, zaś do 9 października można składać wnioski. Później uwagi będą analizowane przez władze miasta, a pod koniec roku studium w ostatecznej formie uchwali Rada Miejska w Łodzi.

Projekt studium można dokładnie przejrzeć w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej przy ul. Wileńskiej 53/55 przez cały okres wyłożenia w godz. 9 - 16. Studium będzie wyłożone też w Łódzkim Centrum Kontaktu z Mieszkańcami w pasażu Schillera od 1 sierpnia do 15 września w godz. 13 - 17. 21 sierpnia Studium będzie wyłożone w BOK „Rondo” przy Limanowskiego 166 w godz. 10 - 18, w SP 181 przy ul. Plater 28/32 w godz. 10 - 18, w SP 139 przy ul. Giewont 28 w godz. 8 - 16, w SP 34 przy ul. Ćwiklińskiej 9 w godz. 10 - 18 i w Gimnazjum nr 28 przy ul. Dubois 7/9 w godz. 10 - 18.

Zaplanowane zostały dwie debaty publiczne dla mieszkańców poświęcone studium.

6 września od godz. 15 ma odbyć się debata o zagadnieniach struktury funkcjonalno-przestrzennej miasta, natomiast 7 września od godz. 15 o układzie komunikacyjnym Łodzi. Obie debaty mają być przeprowadzone w Małej Sali Obrad UMŁ przy Piotrkowskiej 104.

Można składać uwagi do studium do 9 października pisemnie na adres MPU lub mejlem [email protected].
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto