Zdobyliśmy wizualizację kamienicy, która stanie w miejscu wyburzanej, przy ul. Piotrkowskiej 58. Projekt odbudowy zachwyca rozmachem.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
W 2007 roku PGE Dystrybucja Łódź-Teren kupiła od gminy kamienicę, sąsiadującą z siedzibą spółki, przy ulicy Piotrkowskiej 58.

- Decyzja była podyktowana między innymi brakiem niezbędnych powierzchni biurowych w macierzystym budynku firmy - wyjaśnia Bartosz Wiśniewski, rzecznik PGE Dystrybucja Łódź-Teren.

Kamienica, usytuowana we wschodniej pierzei ulicy Piotrkowskiej 58, została zbudowana dla Izraela Dawida Freinda. Najstarszy zachowany projekt murowanej, dwupiętrowej oficyny pochodzi z 1891 roku. Ponieważ na planie sytuacyjnym widnieje już istniejący w tym okresie budynek frontowy, należy przypuszczać, że powstał on w latach 80. XIX wieku. Do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie materiały ikonograficzne w postaci zdjęć, ukazujących oryginalny wystrój fasady kamienicy.


tak jest obecnie...Bogate zdobienia

Na podstawie materiałów archiwalnych można stwierdzić, że był to budynek czterokondygnacyjny z dachem mansardowym, z siedmioosobową fasadą i prostokątnym prześwitem bramowym na osi głównej (prawdopodobnie z dwuskrzydłową drewnianą bramą, częściowo przeszkloną). Na osi głównej i osiach skrajnych, na trzeciej i czwartej kondygnacji, znajdowały się prostokątne balkony, na osi głównej na wysokości dachu mansardowego znajdowało się okno balkonowe, zwieńczone półkoliście z półkolistą płytą balkonową.

Jak w XIX wieku

W roku 1961 kamienica nie posiadała już detalu architektonicznego, który został zniszczony i usunięty. Zburzono także najwyższą kondygnację. Aż do teraz budynek ulegał postępującemu zniszczeniu i dewastacji. Obecnie celem PGE jest rewitalizacja, która przywróci fasadzie kamienicy oryginalny wygląd z końca XIX wieku. Wnętrza zostaną zaadaptowane na biura firmy.
... a tak będzie wkrótceNieopłacalny remont

Wykonane ekspertyzy ujawniły bardzo zły stan techniczny elementów konstrukcyjnych budynku, potwierdzając nieopłacalność jego remontu. W związku z tym PGE Dystrybucja Łódź-Teren. opracowała koncepcję przebudowy i odbudowy kamienicy, która uzyskała pozytywną opinię Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi. - Otrzymaliśmy również zgodę na rozbiórkę znacznej części budynku frontowego - dodaje Bartosz Wiśniewski.

Zmienią położenie klatki schodowej

Rewitalizacja oznacza, iż budynek odzyska oryginalną, nieistniejącą obecnie, najwyższą kondygnację. Odtworzona zostanie również stolarka okien i drzwi wejściowych kamienicy oraz balkony wraz z ozdobną ślusarką. Zgodnie z zaleceniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, wymontowana i odrestaurowana zostanie cała klatka schodowa, która w odbudowanym budynku będzie zlokalizowana na pierwotnym miejscu. Projektanci i wykonawcy pracujący pod nadzorem WKZ zadbają także o detale. - Na przykład nieliczne, pozostałe z oryginalnego wystroju płytki terrakotowe, znajdujące się na podestach, zostaną pieczołowicie wymontowane, odnowione i ponownie wbudowane, a brakująca ich część zostanie zamówiona na wzór oryginałów - zdradza rzecznik.

Nowy wygląd w 2011 roku

W kamienicy pracują już pierwsze ekipy. Pierwsza faza, która potrwa do wiosny polegać będzie na rozbiórce części budynku. Równolegle prowadzone będą prace projektowe, aby wraz z nadejściem lepszej pogody, czyli z początkiem sezonu budowlanego, przystąpić do właściwych robót związanych z odbudową kamienicy. Harmonogram prac przewiduje, iż w roku 2010 ukończony zostanie stan surowy pod dachem, natomiast do końca 2011 roku budynek zostanie w pełni wykończony i oddany do użytku.

- Tak duża, wieloletnia i trudna pod względem organizacyjnym inwestycja w centrum miasta, przy głównej, reprezentacyjnej ulicy, niesie z sobą pewne uciążliwości, zarówno dla wykonawcy, jak i dla mieszkańców naszego miasta, a w szczególności dla najbliższych sąsiadów. Dlatego też, za Państwa pośrednictwem chcielibyśmy przeprosić mieszkańców Łodzi za utrudnienia i prosić o wyrozumiałość - mówi Bartosz Wiśniewski.

Wiadomości Łódź, Wydarzenia Łódź

Komentarze (4)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

darika (gość)

znikaja..... to jeden z wielu smutnych przypadkow znikajacych pieknych budynkow. filharmonia??? to chyba najwieksza kiczowata machlojka architektow i plastykow miata czy innych odpowiedzialnych za przetargi i pozniejsze efekty ludzi... straznica przy ul sienkiewicza. kamienica na rogu piotrkowskiej i roosevelta... mozna tak wymieniac i wymieniac. szkoda !

Łukasz Ratajczyk

.... Muszę przyznać, że projekt prezentuje się imponująco. Oby nie stracił swego rozmachu w trakcie odbudowy a być może w przyszłości stanie się jedną z wizytówek miasta.