Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nauka zdrowego jedzenia w warszawskich szkołach - Szkoła Podstawowa nr 25

Anna Rathman
Dzieci w szkole nr 25 uczą się, jak przygotować śniadanie
Dzieci w szkole nr 25 uczą się, jak przygotować śniadanie fot. Bartłomiej Ryży
Uczniowie ubrani w fartuszki i zaimprowizowane czapki kucharskie pod bacznym okiem dyrektora szkoły przygotowywali zdrowe drugie śniadanie. Tak wyglądało wczorajsze spotkanie w Szkole Podstawowej nr 25, która aktywnie włączyła się w kampanię społeczną "Wiem, co jem", promowaną przez biuro edukacji oraz miasto stołeczne Warszawa.

- Jest to program, który ma służyć wyrabianiu dobrych nawyków, posiłek ma być zdrowy i smaczny. Chcemy uczyć dzieci, jak przygotować pełnowartościowy posiłek, ale i nauczycieli, by zwracali uwagę na to, co uczniowie przynoszą do szkoły na drugie śniadanie. Także zobowiązać szkołę do zaoferowania apetycznego, pełnego witamin i białka obiadu - mówi Jolanta Lipszyc, dyrektor warszawskiego Biura Edukacji. - Zachęcamy, by rodzice także interesowali się, jaki jadłospis proponuje szkoła.

- W naszej szkole wprowadziliśmy dłuższą piętnastominutową przerwę po drugiej lekcji, by dzieciaki mogły wspólnie w klasie zjeść przyniesiony z domu posiłek. Łatwiej jest nam wtedy wyeliminować np. chipsy, a dzieciom trudniej przemycić coś niezdrowego. Uczniowie przynoszą z reguły kanapki, owoce, wodę mineralną, soki. Objęci są także programem, który oferuje każdemu dziecku szklankę mleka oraz warzywa, współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej - mówi dyrektor Szkoły Podstawowej nr 25 w Warszawie Tomasz Ziewiec.

- Nasza szkoła oferuje zróżnicowany jadłospis, bogaty w wapń i białko niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Są to ryby - jak łosoś na parze czy z grilla, spaghetti bolognese, schab gotowany, cielęcina, fasola, oczywiście warzywa, sałatki - każde dziecko taki obiad może kupić za 4 zł. Ponadto istnieje symboliczny "koszyk", do którego trafia to, co pozostało z obiadu, dzięki temu dzieci, które spędzają czas w świetlicy, mają szansę na dodatkowy posiłek - podkreśla Tomasz Ziewiec. Uczniowie szkoły nr 25 o zasadach zdrowego żywienia dowiadują się na lekcjach środowiska, a na zajęciach z techniki sami przygotowują kanapki, sałatki ze zdrowych produktów, reszta to fantazja.

Inspiracją dla tych działań jest wydana przez urząd miasta stołecznego książeczka " Wiem, co jem", która poprzez zabawę przekazuje wiedzę o zasadach prawidłowego żywienia. Są tam rebusy, zagadki, wycinanki, kolorowanki i rady dla dzieciaków, jak jeść zdrowo i higienicznie. Książka została rozesłana do wszystkich szkół podstawowych, jest także dostępna w internecie na stronie www.um.warszawa.pl/wiemcojem.

- Mamy dzieci z różnych środowisk, podstawową dla mnie zasadą jest "syty uczeń ma więcej zapału do nauki". Dlatego obserwowaliśmy, które dziecko nie przynosi śniadania, współpracujemy także w szczególnych przypadkach z pomocą społeczną. Dzięki temu dzieci z rodzin uboższych mają dofinansowanie obiadów - zaznacza Tomasz Ziewiec.

- Często przygotowuję kanapki rodzicom, to fajna zabawa - mówi podekscytowana drugoklasistka. Kanapki przygotowane przez uczniów były bajecznie kolorowe, z naturalnych produktów - z jajkiem, rzodkiewkami, pomidorem, ogórkiem, wędliną, sałatką jarzynową, pastą z fasoli i pietruszki, cykorią. Do tego pełnoziarniste pieczywo i bogate w witaminę E masło. Do picia podano sok z czarnej porzeczki i sok pomarańczowy. - Mam nadzieję, że takie doświadczenia przełożą się na praktykę w ich dorosłym życiu - mówi Jolanta Lipszyc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto