Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi ma powstać w EC1 Wschód. Do negocjacji w związku z wyborem wykonawcy projektu wnętrz i wystaw NCKF w Łodzi zaproszono konsorcja pod przewodnictwem nsMoonStudio i New Amsterdam.

W odpowiedzi na ogłoszenie o konkursie na projekt przebudowy EC1 Wschód wraz ze stworzeniem koncepcji plastyczno-przestrzennej oraz wykonaniem szczegółowego opracowania dokumentacji i projektów wystaw stałych w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w końcu sierpnia do EC1 Łódź wpłynęły trzy prace konkursowe, złożone przez konsorcja nsMoonStudio, New Amsterdam oraz pracownię NIZIO Design International.

– Jesteśmy ogromnie zadowoleni z tak szacownego grona uczestników – mówi Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. – Wszyscy mają na swoim koncie projekty obiektów użyteczności publicznej i wystaw na światowym poziomie, zrealizowane w innych miastach Polski. Jestem przekonana, że również zlokalizowane w Łodzi Narodowe Centrum Kultury Filmowej będzie miejscem cenionym nie tylko ze względu na walory edukacyjne, ale także wyjątkowy projekt architektoniczny.

nsMoonStudio zaprojektowało m.in. wielofunkcyjny kompleks medialny Alvernia Studios pod Krakowem oraz Muzeum Tadeusza Kantora i ODSTK Cricoteka, ma w swoim portfolio także adaptację wnętrz krakowskiego Collegium Maximum. Wśród realizacji New Amsterdam są: realizacja multimedialna wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i wystawy stałej Muzeum Katyńskiego, projekt i realizacja Energetycznego Centrum Nauki Hydropolis we Wrocławiu czy wystawy stałej Skrzydła Wielkiej Wojny w Muzeum Lotnictwa Polskiego w  Krakowie. Biuro projektowe Nizio Design International wśród swoich doświadczeń wymienia m.in. projekt i realizację ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego oraz wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie czy – z łódzkiego podwórka – Muzeum Fabryki w Manufakturze.

Oceny projektów dokonał sąd konkursowy, w którego składzie znaleźli się m.in. Marek Janiak, Architekt Miasta Łodzi; Magdalena Sroka, Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Jarosław Suchan, Dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Tomasz Majewski, przewodniczący Rady Programowej „EC1 Łódź – Miasta Kultury” w Łodzi, reprezentujący w Radzie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Najwyższą ocenę uzyskał projekt złożony przez nsMoonStudio. W projekcie New Amsterdam sędziowie docenili nawiązanie do architektonicznej i kulturowej spuścizny Łodzi oraz tradycji miejsca.

Wykonawcę poznamy w październiku. Zgodnie z harmonogramem prac do połowy 2018 roku powstanie szczegółowy projekt, później ruszą prace budowlane. Otwarcie NCKF dla odwiedzających przewidziane jest na przełom 2019 i 2020 roku.

Czytaj także

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

ŁKS (gość)

WSZYSCY NA ŁKS!!!! Zapraszam wszystkich w najbliższą niedzielę (16:30) na kolejny mecz 2 ligi z GKS Bełchatów, są jeszcze bilety na wszystkie sektory! Warto zobaczyć kolejne zwycięstwo w małych derbach regionu!